DE LANDBOUW IN HET LANDSCHAP D. H. Franssens Change, of course, is just another name for history". 1< De hierboven aangehaalde woorden van Donald Tyerman, oud-hoofdredac- teur van de Engelse „Economist" 1), zouden kunnen dienen als motto voor elk artikel over dit onderwerp. Maar op de situatie in Zeeland zijn ze wel heel in het bijzonder van toepassing: Er is nauwelijks een gebied in de we reld, waar het landschap aan zulke in grijpende veranderingen onderhevig is geweest. Zelfs de contouren van Zee land werden in de loop van de geschie denis onophoudelijk en vaak drastisch gewijzigd. Aan de ene kant werden gro te gebieden, soms met welvarende dor pen en zelfs steden, voor altijd door de zee weggevaagd. Aan de andere kant werden steeds weer nieuwe en rijke gebieden op de zee teruggewon nen. Het resultaat was een zo veranderd kaartbeeld, dat een vreemdeling nau welijks in staat lijkt in het nieuwe het oude te herkennen. Dit alles was zeker niet uitsluitend het gevolg van natuurkrachten. Ook de mens speelde er een grote rol bij. De ontwikkelingsgang van het Zeeuw se landschap is dan ook een afspiege ling van dat maatschappelijke ontwik kelingsproces, dat wij geschiedenis plegen te noemen. In Zeeland brachten oorlog en andere vormen van maat schappelijke waarde niet alleen geweld, plundering en epidemieën, maar ook watersnood en als er niet snel kon worden opgetreden vernietiging door het water van gehele landstreken. Men kan zich zelfs afvragen of niet ook de februariramp van 1953 zo met de geschiedenis samenhangt. Insiders wisten, dat het kon gebeuren, maar de oorlog en de daarop volgende her stelperiode lieten geen ruimte voor de geweldige nationale krachtsinspan ning, die een algemene verbetering va: de toestand onder de toen heersend: omstandigheden zou hebben betekend De gevolgen waren rampzalig. Maa en dat was een geluk bij een ongelul de ramp had plaats gedurende ee; soort historische kentering. Het herste was net voltooid en Nederland en de westelijke wereld bevonden zich aai het begin van een periode van doo niemand vermoede economische bloe en welvaart. De rampspoed van he zuidwesten inspireerde ons volk tot ee: groots project en de economische ont wikkeling maakte het mogelijk om he zonder overmatige offers uit te voeren Het Deltaplan kwam tot stand en da plan beloofde niet alleen herstel, maa ook een veel grotere veiligheid. Maar de geschiedenis gaat snel. De nieuwe welvaart deed velen het gevaa van het water vergeten, terwijl nieuwe

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 14