'T ZELVE ANDERS Gezichten op het Zeeland van de achttiende eeuw M. P. de Bruin 20 Is er een eeuw geweest waarin meer werd verzameld dan de achttiende? Vele van onze musea vinden hun grondslag in dat tijdsgewricht, dat thans allerwege als belangrijk wordt bestempeld. Het lachen om pruiken en patriotten is ver stomd, al weten we er niet goed weg mee. Nauw verwant aan het verzamelen is het verschijnsel van rariteitenkabinet ten en geleerde genootschappen. Het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen is daarvan een voorbeeld; bij het tweehonderdjarig bestaan in 1969 kreeg het Genootschap het predikaat „Koninklijk". Het Zeeuwsch Genootschap moest om allerlei redenen zijn verzamelingen in bruikleen afstaan, onder andere aan het Zeeuws Museum. Eén van de belang rijkste bruiklenen is de collectie bekend onder de naam Zelandia lllustrata, de verzameling kaarten, tekeningen en prenten betreffende Zeeland, waaraan Unger een opstel heeft gewijd in het Gedenkboek ter gelegenheid van het anderhalve eeuwfeest van het Genoot schap in 1919. Hij wekt aan het slot van zijn artikel belangstellenden op ken nis te maken met de uit historisch en artistiek oogpunt belangrijke verzame ling. Zij zullen zich hun moeite niet beklagen, verzekert hij. Een verzekering die men na meer dan een halve eeuw rustig kan herhalen, ware het niet dat de tegenwoordige museumdirecteur nauwelijks een kennismaking met deze collectie kan honoreren of het moest zijn voor wetenschappelijke of strikt culturele doeleinden. Hierop komen wij later nog terug. De kern van Zelandia lllustrata word gevormd door hetgeen mr. Jacob Ver heye van Citters (1753-1823) me onvermoeibare ijver heeft verzameld Toen hij zijn ambt als raadsheer in he Hof van Holland door de omwenteling van 1 795 moest neerleggen kon hij zicf op zijn buitenplaats Popkensburg - ir 1802 zijn eigendom geworden - bezig houden met het uitbreiden en ordener Het kasteel Popkensburg bij Sint-Laurens in 1823 Tekening in gewassen inkt door Johannes Hubertu Reygers. De tekening laat het kasteel zien in he sterfjaar van de eigenaar, mr. Jacob Verheye var, Citters. Wanneer de Middelburgers door de Noord poort de stad verlieten, bereikten zij het kasteel ir' een half uur langs de Noordweg, die in de 17© eeuw bestraat was. Langs de Noordweg stonden zo goed als geen huizen en de wandelaar had een vrij uitzicht over tuinen en velden. Collectie Zelandia lllustrata II, nr. 968

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 20