't zelve anders 23 steunde voor een groot deel op zijn verzameling kaarten en tekeningen, die volgens de bij uitstek deskundige Fre- derik Muller alles ver achter zich liet wat deze elders had gezien. Het is niet altijd zo dat de zoons de voetsporen van hun vaders drukken, in ieder geval werd het kostbare bezit, kasteel en inhoud, na de dood van Verheye van Citters in 1 823 verwaar loosd. Uit hetzelfde jaar dateert een tekening van Reygers, die Popkensburg nog in fleur laat zien. Wellicht niet zo heerlijk meer als de Walchersche Arka- dia het in 1715 beschreef toen de groe ne manteling rondom huis en buiten gracht een vermakelijke lommer ver leende en de voorpoort van het hof de bezoekers scheen uit te nodigen om de verdere lieflijkheden te gaan zien. Die lieflijkheden verdwenen, met name de fraaie bloementuinen, en werden vervangen door vruchtbare akkers en Serooskerke is een van die kleine dorpjes die niet zijn uitgegroeid. Kopergravure van Spilman naar een tekening van Pronk. Cornelis Pronk werkte vanaf 1 743 in Zeeland voor een grote onderneming van de uitgever Tirion namelijk Kabinet der Heden- daagsche Nederlandsche Gezigten. Collectie Zelandia lllustrata II, nr. 1834 Gezicht op het kleine stadje Arnemuiden, een gra vure van Spilman naar tekening van Pronk. Arne muiden gezien vanaf het eiland Nieuw- en St.-Joos- land. Een zeer evenwichtige compositie met de wolkenpartij in het centrum, door de graveur aan gezet. Collectie Zelandia lllustrata II, nr. 35 weilanden, die volgens de Middelburg- sche Courant in 1863 nog een aange naam gezicht boden, maar niet de be koorlijke afwisseling van vroeger. De zoon van Jacob, jhr. mr. Laurens de Witte van Citters, heeft nooit op Popkensburg gewoond al is er van een tijdelijke bewoning in 1841 en 1842 sprake toen het inwendige veel van zijn „antiquiteit" verloor. Uiterlijk bleven de veranderingen beperkt tot schuiframen en pannendaken. Een jaar na de dood van Laurens in 1862 verkoopt diens zoon Jacob het kasteel en wordt het "X# StxkbjjB Arxemuit».wy Mtxctumttr

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 23