't zelve anders 24 Gezicht in de Dorpsstraat te Driewegen op Zuid- Beveland vanuit het westen. Potloodtekening ge wassen in Oostindische inkt door Jan Bulthuis Deze tekenaar werkte in Zeeland in 1 791 en 1 792 Bulthuis tekende wat hij zag: een weinig druk dorpsleven. Op de achtergrond een bomenpartij en daarachter het vrije veld. Collectie Zelandia lllustrata II, nr. 1379 gesloopt. De atlas wordt aan het Zeeuwsch Genootschap te koop aange boden. „Ondanks den ook toen ongun- stigen toestand der geldmiddelen, werd de voor den aankoop benoodigde som van slechts twaalf honderd gulden door een rentelooze leening, in ob/igatiën van vijftig gulden verdeeld, spoedig gevonden en kwam het Genootschap in het bezit van een even kostbare als rijk voorziene verzameling van ongeveer3000 kaarten, tekeningen en prenten betreffende Zeeland". Toen Unger dit in 1919 schreef was de verzameling uitgedijd tot bijna 6000 stuks. Lantsheer en Nagtglas, twee zeer werkzame leden van het Genootschap, hebben kort na de aankoop de collectie beschreven, die mede door haar uit voerigheid een belangrijke bron is ge worden voor hen die wat over de ge schiedenis van Zeeland wilden en willen weten. Unger heeft de zaak weten schappelijk aangepakt en vond in zijn vrije tijd gelegenheid in vier delen de verzameling te beschrijven: in 1 931 ver scheen het eerste deel, gedrukte kaarten en plattegronden, in 1940 het tweede, topografische prenten en tekeningen, in 1950: historie en leven, in 1957: portretten en personalia. In 1919 zal Unger de uitvoerigheid gispen waarmee vooral Nagtglas de collectie had be schreven. „Autodidact a/s hij (Nagtglas) was, bleef ook hij niet gespaard voor deze Heden kenmerkende eigenschap al hun vondsten even belangrijk en vermelds- waard te vinden. Terug naar Verheye van Citters. Zijn zucht tot verzamelen heeft een groot aantal tekeningen en gravures opgele verd die ons een uitstekend gezicht geven op het Zeeland in de 18e eeuw. We ontmoeten werk van de tekenaars en schilders Jan Arends (1738-1805), Jan Bulthuis (1759-1801), Cornelis Pronk (1691-1759), Johannes Huber- tus Reygers (1 767-1 849), gemakshalve tot de 18e eeuw gerekend, Hendricus Spilman (1 721 -1 784) en niet te verge ten Aart Schouman (1710-1792), aan wie Bol in 1960 te Dordrecht een her denkingstentoonstelling heeft gewijd. De ijver waarmee Bol steeds weer de mindere goden voor het voetlicht heeft gehaald kan niet genoeg geprezen wor den. Van Schouman zegt hij dat diens topografisch werk meestal nog andere dan louter documentaire kwaliteiten heeft. De arbeid die toen bedreven werd, zoals Schouman die laat zien, lijkt een heilzaam deelhebben aan de genietin gen van het buitenleven. De ruïnes die Driewegen gegraveerd naar de tekening van Bult huis. De gravures zijn opgenomen in Vaderlandsche Gezichten en in Bachiene: Vaderlandsche Geografie (1791). Op de gravure is de Dorpsstraat „gevuld", wat enigszins onecht aandoet. De afdrukken van het werk van deze graveur komen veel grover over dan die van Spilman. Collectie Zelandia lllustrata II, nr. 1380

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 24