't zelve anders 25 hij tekent zijn geen symbolen van ver gankelijkheid maar curieuze oud- en merkwaardigheden. We leren Zeeland kennen anders dan de fotografie ruim een eeuw later het aan ons zal tonen, maar ook dan is de interpretatie van de man achter het toestel zeer waarde vol. Toen wij met een belangstellende over dit onderwerp spraken, deed hij als titel voor een artikel aan de hand: pronken met Pronk. Geen betere titel als wij letten op de Atlas van Zeeland, die Tirion in 1760 liet uitkomen „ver vattende naauwkeurige kaarten van alle de eilanden, op order van Z.D.H. den Prince van Oranje, meetkundig opge nomen door de heeren Hattinga, gedu rende de jaaren 1744 tot 1752. Bene vens Grondtekeningen en gezigten der steden, afbeeldingen der voornaamste Openbare gebouwen, dorpen, sloten, heerenhuizen enz. Naar 't leven getekend door den konstryken C. Pronk". In het „berigt en inhoud" richt Tirion zich niet tot de gebruiker van de atlas, niet tot de kijker, maar tot de „kunstminnende lezer". Hij vermeldt dat de afbeeldingen door hem van te voren in de Tegen woordige Staat van Zeeland, in de Vaderlandsche Historie en in het Kabi net der Hedendaagsche Nederlandsche Gezigten zijn uitgegeven. „Uit curieus heid en tot genoegen alleen van eenige uitmuntende Liefhebbers, heb ik van dezelve alvorens gemaakt eenige weini ge proefdrukken in folio, om dezelve naderhand by malkander, als een Atlas van Zeeland te konnen byeenvoegen". Zo is de atlas van Zeeland een werk voor de fijnproevers geworden en het tekent Tirion als man met zakelijk in zicht, die weet dat een werk in groot formaat in passend gewaad, met fraaie stempels bewerkt, zijn weg wel zal vin den. Meer voor de gewone man waren de „Een en Twintig Keurlyke Gezigten van de Zes Stemmende Steden van Het renaissance-dorp Borsele op Zuid-Beveland. Potloodtekening gewassen in Oostindische inkt door Jan Bulthuis. Het dorp werd aangelegd in de in 1616 bedijkte polder. Het vierkante dorpsplein, totaal onbestraat, is gestoffeerd met rijen bomen. Collectie Zelandia lllustrata II, nr. 1376

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 25