't zelve anders 26 Zeeland en derzelver Voornaamste Ge bouwen, geteekend door C. Pronk en C. Schouman, en in 't koper gebragt door J. C. Philips". Een heruitgave van een serie prenten uit de Atlas van Zee land door de Middelburger Pieter Gillis sen rond 1 767. Cornelis Schouman was een broer van Aart. In een adem met Pronk moeten wij Spilman noemen, die diens werk heeft gegraveerd. Maar eerst nog over de konstrijke Pronk. Wij weten dat hij in 1 743 en later in Zeeland is geweest. Tirion had twee grote werken op stapel staan. De Hedendaagsche Historie of Tegenwoordige Staat van Alle Volkeren, waarvan de Tegenwoordige Staat van de Vereenigde Nederlanden een onder deel was en weer een onderdeel daar van: de Tegenwoordige Staat van Zee land. Om hiervoor een markt te vinden was het van veel belang dat deze werken uitvoerig werden geïllustreerd. De tijd was hiervoor rijp. De gebroeders Hattinga hadden een belangrijke ver zameling kaarten van Zeeland en de grensprovincies getekend, die direct konden worden gegraveerd. Verder kon Tirion voor zijn „gezigten" op belangrij ke tekenaars een beroep doen, onder andere op onze Cornelis Pronk. In zijn voorbericht op de Tegenwoordige Staat van Zeeland zegt Isaak Tirion het vol gende. Wij hadden staat gemaakt de gantsche Beschrijving van Zeeland, gelyk ook vervolgens ieder der overige Provin cien, in één Deel te begrypen; en liever afzonderiyk uit te geven de voornaamste Aftekeningen en Gezigten der Steden die alle in de jare 1743, op onze Reize door Zeeland, door de nette hand van den beroemden Konsttekenaar Cornelis Pronk, naar het Leven zyn geschetst Maar het werd te veel voor één dee' „waarvoor wy te raade geworden zyn alle de Gezigten en Aftekeningen der Steden by het Werk te voegen, en dus Borsele, ook wel Monster genoemd. De prent var; Bulthuis is op de gravure „opgevuld" met een buurpraatje. Collectie Zelandia lllustrata II, nr. 1377 3 ii Z 35X«Y35 A z-rr: SBS

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 26