't zelve anders 27 gantsch Zeeland in twee bekwaame Deelen uit te geeven De gezichten op de dorpen in Zeeland van Pronk zijn „terecht" gekomen in het Kabinet der Hedendaagsche Nederland- sche Gezigten of Het verheerlykt Neder land, dat van 1 745 tot 1 774 verscheen, de andere grote onderneming van Tirion. Nog in 1792 verschenen de prenten van Pronk in de „Nederiandsche Tafe- reelen of eene keurige verzameling van zeer fraaije gezigten van steden, dorpen. X1 TiOXT 2KÖ «JSjrKX&KK X' «HATE AiSCOERS sloten, oudheden, adelyke huizen, hof steden, kerken" etc. etc. „alle, naar de Voorwerpen ze/ven, door voornaame Meesters getekend en in 't Koper ge- bragt". Uitgevers onder andere waren J. de Groot en G. Warnars te Amster dam. Men kon deze prenten zonder tekst voor de prijs van 36 stuivers be komen. De achttiende-eeuwer kon zich niet beklagen over het beeldmateriaal dat hij voor zijn ogen geschoteld kreeg. Te meer niet als de tekeningen van een man als Pronk door een Spilman in het koper waren gebracht. Wij zijn er nog niet als wij letten op de Nieuwe Tegenwoordige Staat en Hedendaagsche Historie der Nederlan den of de Vaderlandsche Geographie, door W. A. Bachiene, predikant en hoogleraar in de sterre- en aardrijkskun de, verschenen in 1791 te Amsterdam bij H. Gartman, W. Vermandei en J. W. Smit. De toevoeging „met veele afbeel dingen" is niet te veel gezegd. Ook hier de gezichten in en op dorpen als twee lingen bij elkaar of „t'zelve anders", de tussen de t en zelve, althans vaak. Ook deze prenten komen wij even als die van Pronk t®gen in de Zeiandia lllustrata. Bij Bachiene stuiten wij op het werk van Bulthuis waarvan Unger zegt: „Uitmuntende teekeningen zijn ook aanwezig van J. Bulthuis, die in de jaren 1791 en 1792 tal van gezichten heeft geteekend, waarnaar gravures zijn ge maakt voor de Vaderlandsche gezichten, behoorende tot den Tegenwoordigen Staat, die ook zijn gebruikt voor Bachie- ne's Vaderlandsche Geografie. De origi- neele teekeningen waren indertijd in het bezit van Frederik Muller, maar zijn sedert, althans ten deele, door de goede zorgen van de heer Fokker in de Zeiandia overgegaan Wij kunnen ons voorstellen dat het de lezer gaat duizelen van de vele Tegen woordige Staten en Vaderlandsche Gezichten, maar onthouden wij slechts dat zij gezamenlijk een beeld van Neder land, in dat geval van Zeeland, geven, De gravures zoals zij bij Bachiene voorkomen, ge zichten in dorpen boven elkaar. Biggekerke op Walcheren is een goed voorbeeld van een ringdorp op Walcheren. De wandelaar op dit voormalige eiland zal ontdekken dat de dorpen een uur gaans van elkaar liggen. Collectie Zeiandia lllustrata II, nr. 64

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 27