't zelve anders 29 De Noordpoort is één van de acht poorten van Middelburg. Deze werd door Schouman in 1750 in beeld gebracht. Tekening gewassen in Oost- indische inkt. De steden liggen intra muroa, achter de wallen als beschermd domein, in tegenstelling tot de dorpen die open liggen en één zijn met het landschap. Collectie Zelandia lllustrata II, nr. 343 en het volle, rijke leven te Driewegen. Gezichten op het Zeeland van de acht tiende eeuw. De dorpen in een met het landschap; verder een verstild gezicht op het Sloe, waarvan de reproductie slechts een flauwe afschaduwing geeft van de prachtige aquarel van Arends. De steden liggen intra muros, achter de wallen als beschermd domein. Het is niet te bont gesproken als wij beweren dat het achttiende-eeuws accent in Zeeland doorloopt tot de tweede we reldoorlog. De Zelandia lllustrata is er om dit te bewijzen. Wij zouden nog terugkomen op deze collectie waarvoor Unger de belangstelling opwekt. De waarde er van is thans nauwelijks meer te schatten, cultureel noch financieel. Wij hebben het artistieke element nau welijks genoemd omdat wij ons ter zake niet competent achten. Wij kunnen het materiaal uit de atlas gedeeltelijk ten toon stellen of voor een deel met repro ducties werken, en dat moet zeker bij de aquarellen van Arends die geen licht verdragen. Een reproductie even wel laat het origineel niet voldoende recht wedervaren. Wanneer wij de ori ginele Tegenwoordige Staat naast de recente herdrukken leggen dan is het vooral bij de gravures maar behelpen. Het dilemma: Een zeer waardevol bezit in goede stalen kasten alleen voor fijnproevers en wetenschapsmensen? Verheye van Citters heeft voor zich zelf verzameld en wij kunnen ons voorstellen hoe hij met blijdschap een nieuwe aanwinst bekeek en nog eens bekeek. Hoe hij om zijn verzameling te comple teren, aan een man als Snijders op drachten gaf om bepaalde oudheden te tekenen, maar ook hoe hij hem na drie jaar, in 1785, zijn congé gaf omdat hij ver beneden de maat werkte. Unger Een zeer fraaie aquarel van Jan Arends vanaf de Zuid-Bevelandse wal. Arends bracht een belangrijk deel van zijn leven te Middelburg door en tekende „een groot aantal Zeeuwsche landschappen en vooral buitenplaatsen in Walcheren keurig, net en uitvoerig" (Nagtglas). Collectie Zelandia lllustrata II, nr. 6 dacht in 1919 niet aan het grote publiek, - een heet naar woord -, maar een verzameling aIs de Zelandia lllustrata verdient „in het licht" te worden gesteld, hoe dan ook. Het gaat hier om een cul tuurbezit dat ons leert beseffen wat waard is te behouden en te beschermen.

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 29