MIEUWE LANDSCHAPPEN Drs. J. Visser Dit is het landschap waar ik mij verschuilen an als het leven mij naar 't leven staat Uit: ..Landschap" van J. W. Schulte-Nordholt. 35 In dit artikel wordt via een meer fundamentele benadering getracht aan te geven op welke manier en waarom de ontwikkeling van nieuwe land schappen in Zeeland, met name als gevolg van de toenemende menselijke activiteiten, begeleid zal moeten worden door landschapsonderzoek. Nadat eerst het begrip landschap is ..vastgelegd", wordt vervolgens aandacht besteed aan het ontstaan van nieuwe landschappen, enerzijds in relatie tot de vroegere ontwikkeling van Zeeland en anderzijds in relatie tot de toenemende menselijke activiteiten in Zeeland. Daarna wordt de opzet van het landschapsonderzoek besproken terwijl vervolgens het nut daarvan ter sprake zal komen. n verband met de groeiende belang stelling voor de milieuproblematiek, iooral betreffende de inrichting en het seheer van de ruimte, wordt het begrip andschap in toenemende mate gebe zigd. Dit houdt echter geenszins in dat de duidelijkheid rond dit begrip in de zelfde mate is toegenomen. Het begrip landschap kan in zijn land- schapsoecologische betekenis worden omschreven als een ruimtelijk be grensd totaalsysteem van met elkaar in relatie staande landschapselemen ten, die ieder voor zich eveneens be staan uit een geïntegreerd systeem van processen. De landschapselementen zijn in de vol gende hoofdgroepen in te delen: klimaat; hydrologie; geomorfologie; bo dem; geologie; vegetatie; fauna en mens. Het landschap is een synthese en zal dan ook vanuit deze synthese-gedachte benaderd dienen te worden. De totali teit is meer dan de som der samen stellende delen. Dit is in de landschaps benadering van buitengewoon essen tiële betekenis, omdat hieruit reeds blijkt dat het ene element in bepaalde mate het andere of meerdere andere beïnvloedt of daardoor wordt beïn vloed. Te veel, zo stelt Zonneveld (1973), is de natuurwetenschap analytisch inge steld geworden en heeft men de totali teit, de synthese, uit het oog verloren. Dit gebrek aan synthese-benadering wordt men zich nu langzamerhand be wust. Men kan niet ingrijpen in één fa cet zonder dat vele andere daardoor

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 35