NIET ZEELAND, MAAR SCHELDELAND Wim Wolff 3 De zee van Zeeland is de Schelde. Soms heeft het water tussen de Zeeuw se eilanden wel een andere naam, maar altijd gaat het in wezen om een van de vele takken van het grote Schelde-estu- arium. Pas ten noorden van Schouwen en Sint-Philipsland raken we in de in- v oedssfeer van het andere grote estu- ariumgebied, dat van Rijn en Maas. En zelfs hier, in Grevelingen en Krammer, oefende de Schelde zijn invloed uit. Estuarium, een woord ontleend aan de Romeinen, betekent getijdengebied. In de taal van de huidige natuurweten schappen wordt het meestal wat be perkter gebruikt om het overgangsge bied tussen zee en rivier aan te duiden. Een estuarium is dan het deel van de ri vier waar eb en vloed voorkomen. Bovendien worden vele estuariën ge kenmerkt door brak water, dus water met een zoutgehalte tussen dat van de zee en dat van het zoete water in. Door dat elk estuarium zijn eigen karakte ristieke kenmerken heeft, zijn er vele definities voor estuaria in omloop ge komen. Zo verschilt de omschrijving al naar gelang men hydrograaf, geoloog, ecoloog, amerikaan of nederlander is. De armen van de Schelde blijken des ondanks onder vrijwel alle definities te kunnen vallen. Water, zand, klei en schorren: uit die onderdelen is het landschap van het Schelde-estuarium in de eerste plaats opgebouwd. Door de Zeeuwen zijn daar de polders, in wezen ingedijkte schor ren, nog aan toegevoegd. Voorzover buitendijks worden de elementen van het zeeuwse landschap voortdurend anders gerangschikt en vervormd door de golven en de getijstromen, zodat er nauwelijks een dynamischer landschap dan dat van Ooster- en Westerschelde valt te bedenken. Toch zal de regelma tige bezoeker steeds weer bekende beelden zien. De grootte, de plaats en de samenhang van de getijgeulen wis selen steeds, maar ze zijn ook steeds weer uit dezelfde elementen, - water, zand en klei - opgebouwd. Zeeland is dus in werkelijkheid estuarium- land en daarom Scheldeland. Voor het landschap van de zeearmen kunnen we daarom het woord zeeschap niet gebrui ken. Waterschap is zelfs de doodsvijand van dit landschap, zodat we wel ge dwongen zijn toch maar het woord land schap te hanteren.

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 3