ZEE-LAND EN ROUTE Kees Cijsouw 42 Dit had een prettig leesbaar en licht wervend stukje over Zeeland moeten worden. Of beter: over markante stuk jes Zeeland. Want het zou moeten wij zen op een aantal interessante, boeien de, kenmerkende elementen in het landschap, op een serie landschappe lijke en archeologische monumenten. Erg passend in Tijd-schrift, eigenlijk. En natuurlijk: erg passend in een num mer, dat is gewijd aan natuur en land schap in Zeeland. Het begon bij de voorbereidingen voor dit speciale nummer, toen er in de re dactie gegrasduind werd naar onder werpen. Zouden we de vraag niet kun nen opwerpen naar de mogelijkheden van een soort archeologische route, zoals je die in sommige andere pro vincies ook hebt, was één van de sug gesties. We kauwden er wat op door en vonden een oplossing, die wel er gens op leek: het zou misschien zinvol zijn aan het einde van een serie door wrochte beschouwingen op landschap pelijke zaken in Zeeland wat aandui dingen over kenmerkende gebieden in de provincie op een rijtje te zetten, een aanzet waarmee de lezer iets zou kun nen doen - op pad zou kunnen gaan door het Zeeuwse landschap bijvoor beeld. Om Zeeland als Scheldeland te gaan zien, hetzelfde toch iets anders. Dat leek een aantrekkelijke gedachte. En ik had - met behulp van ir. J. Trimpe Burger van het rijksinstituut voor oud heidkundig bodemonderzoek - belang wekkende plaatsen en punten uitge zocht, die in zo'n route in ieder geval zouden thuishoren. Op Schouwen-Duiveland zou je moeten denken aan: de dominate bossen en duinen in de omgeving van Westenschouwen en Haamstede, een duingebied van rond de elfhonderd hectare, waar van er driehonderd is beplant met onder meer Corsicaanse en Oos tenrijkse dennen. Een gebied met een rijke flora en fauna, er is een natuurreservaat, dat zoveel moge lijk onberoerd wordt gelaten, het wordt niet aangeplant en daardoor is een indrukwekkend complex van stuifduinen ontstaan, in het voorjaar organiseert de Schouwse vogel wacht rondleidingen door het broed gebied van de zilvermeeuwenkolo nie: het slot ,,Moermond" te Renesse, dat uit de zeventiende eeuw dateert - er zijn intussen geconserveerde muren blootgelegd van een uit de dertiende eeuw daterend kasteel - en het gerestaureerde slot Haam stede" te Haamstede. Beide kastelen zouden nadrukkelijk in zo'n route thuishoren, want zóveel goed be waard gebleven kastelen heeft Zee land niet; de dam door het Brouwershavense Gat, om een indruk te krijgen hoe zo'n Deltadam zich in het landschap voegt en te zien hoe in Zeeland op

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 42