zee-land en route die manier nieuwe landschapstypen ontstaan; de Karolingische burcht te Burgh, een klassemonument"dat duide lijk maakt hoe het dorp is ontstaan uit een terp, als een soort verster king tegen de aanvallen van de Noormannen, naar nu wordt aange nomen; de route zou moeten voeren langs de Oosterscheldedijk langs de plompe toren van Koudekerke, de inlagen langs de dijk, en het kreken- gebied Schelphoek, om de relatie zee-land te onderstrepen. Je zou mogelijkheden moeten aangeven om op twee manieren van Schouwen- Duiveland in Beveland te komen. Het zou via monumentenstad Zierikzee en Duiveland kunnen gebeuren, waarbij je zou kunnen attenderen op het kreken- gebied bij Ouwerkerk - evenals de Schelphoek ontstaan na de dijkdoor braken van 1953. Dan zou het anachro nistische veer tussen Zijpe en Sint-Phi- lipsland een attractie zijn. En het zou tegelijk de gelegenheid bieden voor een bezoek aan de holle stelle" op Sint- Philipsland, een gebied in een ringvor mige dijk, buitendijks op de schorren aangelegd om drinkwater voor de schapen te verzamelen. De tweede rou te naar Beveland zou via Zierikzee en de Zeelandbrug moeten lopen. En op Zuid-Beveland zou je in ieder geval moeten wijzen op: de vtuchtberg ten westen van de kerk van Wemeldinge, die de gaafst bewaarde terp van Zeeland is; de Oosterscheldedijk van Wemel dinge naar Kattendijke, voor wie een fraai Zeeuws panorama zou wil len zien. En van Kattendijke zou je geïnteresseerden in de richting van Kloetinge moeten loodsen om ze een fraai gelegen dorp en een fraaie middeleeuwse kerk te kunnen wij zen. Wie belangstelling heeft voor de archeologische vondsten in het verdronken land van Reimerswaal zou naar het museum in Goes kun nen gaan; De Poel, om gelegenheid te geven tot een mijmering over de voors en tegens van een moderne verkave ling in een oud, karakteristiek en door vele eeuwen getekend laag land, met - nog altijd - talrijke heg gen in de omgeving van Nisse, met in Nisse een zeer opmerkelijke kerk, met in Baarland de blootgelegde resten van het slot ,,Hellenburg" met twee vliedbergen in het reser vaat Baarsdorp en een verhoogd kerkhof bij Sinoutskerke, met rijk beboomde binnendijken door het hele gebied en her en der verspreid een aantal welen; grenslinden, eeuwenoude bomen, die onder meer de grenzen van vroegere ambachten en oude en nieuwe bedijkingen markeren, drie voorbeelden: 's-Heer Arendskerke (oude rijksweg), 's-Gravenpolder

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 43