zee-land en route 44 (Lenshoekdijk) en Driewegen (Pau- tushoekseweg); Borssele, dat niet alleen een vlucht- berg zou kunnen bieden, maar ook een van de meest markante dorps pleinen van Zeeland: een rechthoe kig plein, dat is aangelegd volgens de verhouding van de gulden sne de"het kleinste deel van het plein verhoudt zich tot het grootste stuk als het grootste deel tot de optel ling. Een plein ook, dat alles bevat, wat een goed Bevelands dorp hoort te hebben - gras, hoge bomen, de kerk en de vaete (de vijver) met zwanen. Op de weg naar Walcheren zou de route moeten leiden langs de kerncen trale ten westen van Borssele aan de Westerschelde en langs het industrie gebied Vlissingen-Oost. Op Walcheren zouden dan als landschappelijke en archeologische verademingen moeten gelden: het krekengebied bij Ritthem, een oppervlakte van zestig hectare kre ken en bossen, ontstaan en inge plant bij en na de inundatie in 1944, een gebied waar in de wintermaan den grote vogelconcentraties zijn aan te treffen een route voor het merendeel via binnenwegen, die van vliedberg naar vliedberg zou moeten leiden: vanaf de vliedberg bij de kerk van Ritthem Walcheren in, naar Middel burg, richting Gapinge, rondrijden tussen Gapinge - Serooskerke - Grijpskerke - Aagtekerke - West- kapelle - Zoutelande: een wandeling in het krekengebied bij Westkapelle of in de duinen bij Zoutelande zouden als intermezzo kunnen dienen; daarna zou men op Middelburg kun nen aangaan en in het bijzonder op de Abdij en het daar gehuisveste Zeeuws Museum, waar een over zicht te krijgen is van onder veel meer de belangwekkendste vonds ten, die de Zeeuwse grond heeft prijsgegeven. Voor er koers zou worden gezet naar de veerboot Vlissingen-Breskens, zou de route kunnen leiden langs een in de nieuwbouw ingeklemde vliedberg in het Vlissingse Paauwenburg. En na tuurlijk: een vaartocht over de Wester schelde is niet alleen onvermijdelijk voor wie van Walcheren in Zeeuwsch- Vlaanderen wil komen, een landschaps route zou ze ook moeilijk kunnen weren zonder één van de meest aantrekkelijke kanten van Zee-land te kort te doen. En in Zeeuwsch-Vlaanderen? een verwijzing naar de vestings- werken en schansen van Retranche- ment, Sluis, de wallen van Aar denburg en IJzendijke zou er bij ho ren: overblijfselen van de verde digingswerken uit de tachtigjarige oorlog; Aardenburgs St. Baafskerk zou een goed punt zijn voor een moment mnanHnBSHHa iMBffijMsaaafti1 nnr i»> v

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 44