LANDSCHAPSVERZORGERS De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land werd opgericht in 1906 toen het Naardermeer werd bedreigd door volstorten met huisvuil. Met de aankoop van het Naardermeer is toen het eerste Nederlandse natuur reservaat tot stand gekomen. Sindsdien is de vereniging voortdurend in ledental toegenomen en heeft zij steeds meer natuurgebieden onder haar beheer weten te krijgen. Op het ogenblik telt de vereniging 175.000 leden en beheert zij 120 natuurreservaten met een gezamenlijke oppervlakte van 25.000 ha. In Zeeland worden de Inlaag 1887 bij Elle- woutsdijk (22 ha), het Zwaakse Weel en naburige dijken bij 's-Gravenpolder en Nisse (20 ha) en twee dijken bij 's-Heer- Arendskerke (3ha) beheerd. Het adres van de vereniging is: Herengracht 540, Amsterdam. Contributie: 15,per jaar. De Stichting Het Zeeuwse Landschap De Stichting Het Zeeuwse Landschap werd in 1936 opgericht op initiatief van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten, omdat deze vereniging vanuit haar werkadres in Amsterdam de gebeurtenissen in de provincie niet goed kon volgen. Het Zeeuwse Landschap heeft dezelfde doelstelling als Natuurmonumenten en heeft zich daarom ook in de eerste plaats beziggehouden met het verwerven van natuur gebieden. Op het ogenblik beheert Het Zeeuwse Landschap 11 natuurreservaten, 8 vliedbergen en een aantal dijken met een gezamenlijke oppervlakte van 190 ha (zie bijgevoegd kaartje). Het bestuur van de stichting is samengesteld uit personen die zich aktief bezig houden met natuurbescher mingsproblemen in Zeeland; de stichting wordt gesteund door circa 900 begunstigers. Behalve met het verwerven van natuurterreinen houdt Het Zeeuwse Landschap zich ook bezig met het reageren op allerlei aantastingen van het landschap, zoals hoogspanningsleidingen, wegen, vuilnis belten en ongewenste recreatieontwikkelingen, door haar bezwaren hiertegen bij de overheid kenbaar te maken. De contributie bedraagt 10,per jaar; adres: Dijkwelsestraat 14, Kapelle (Z.). Stichting ,,De Beer" De Stichting „De Beer" is in 1939 opgericht om de domein gronden van het natuurgebied „De Beer" bij Hoek van Hol land als natuurreservaat te beheren. Toen „De Beer" moest verdwijnen voor Europoort, heeft de stichting een aantal andere gebieden van de Dienst der Domeinen in beheer gekregen. In Zeeland zijn dit de Goudplaat (30 ha) en de Middelplaten (240 ha) in het Veerse Meer en het Katse Plaatje (6 ha) in de Zandkreek. Net over de Zeeuwse grens beheert de stichting de plaat Hompelvoet (800 ha) in de Grevelingen. De toekomstige organisatie van de stichting is enigszins onzeker; mede daarom worden de Zuidhollandse reservaten nu door Natuurmonumenten beheerd. De Vogel- en Natuurbeschermingswacht Schouwen-Duiveland De Vogelwacht Schouwen-Duiveland is in 1949 opgericht en houdt zich bezig met het waken over natuur- en landschaps- schoon op Schouwen-Duiveland. De vereniging heeft geen eigen natuurreservaten, doch verzorgt wel de bewaking van een aantal natuurgebieden in de broedtijd. Verder voert de vereniging aktie wanneer er natuurgebieden worden be dreigd, zoals bijvoorbeeld in het geval van de wegaanleg door het natuurreservaat Schelphoek. De vogelwacht geeft een eigen blad „Stern" voor zijn 800 leden uit. De contri butie is 4,50 per jaar; het adres: Irenestraat 29, Haamstede De Vogelwacht Oost Zeeuws-Vlaanderen „De Steltkluut' De Vogelwacht „De Steltkluut" houdt zich met bescherming van de vogels en de natuur in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bezig. Zij heeft geen eigen natuurreservaten, doch verzorgt wel de bewaking van verschillende natuurterreinen in de broedtijd. Verder houdt men zich bezig met het snoeien van knotwilgen, het organiseren van excursies, en geeft men een blaadje „De Steltkluut" uit. De contributie is 6,pei jaar; het adres: Karei Doormanlaan 11, Terneuzen. De Vereniging Landschapsreservaat Zuid-Beveland De Vereniging Landschapsreservaat Zuid-Beveland werd in 1971 opgericht als antwoord op de steeds verder gaande ontluistering van het landschap van Zuid-Beveland. Zij houdt zich bezig met het voeren van diverse akties om het land schap zo goed mogelijk te bewaren. Tot nu toe is daarbij de nadruk gevallen op het gebied van de ruilverkaveling De Poel-Heinkenszand, waarover de vereniging een door wrocht rapport het licht deed zien. De contributie per jaar is 6,het adres: Schoondijksedijk 8, Driewegen (Z.B.). Stichting Natuur en Milieu De Stichting Natuur en Milieu te Amsterdam is de landelijke werkorganisatie van de Nederlandse natuurbeschermings organisaties. In deze stichting nemen deel Natuurmonumen ten, het Instituut van Natuurbeschermingseducatie, de Ver eniging Water, Bodem, Lucht en de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming. Bij deze laatste organi satie zijn 125 organisaties op het gebied van natuur- en landschapsbescherming uit geheel Nederland aangesloten. De Stichting Natuur en Milieu treedt op bij alle grotere aantastingen van natuur en landschap in Nederland, zoals inpolderingen, afsluiting van de Oosterschelde, rijkswegen, enzovoorts. In het algemeen houdt deze stichting zich bezig met de zaken die op landelijk niveau worden beslist. Door verschillende Zeeuwse natuurbeschermingsorganisaties wordt nauw kontakt met deze stichting gehouden. Het sekre- tariaat is gevestigd: Herengracht 540, Amsterdam.

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 48