Het landschap van het water lijkt vorme loos en eindeloos. Er is echter verschil en begrensdheid in te ontdekken. De vorm en grootte van de golven maken het mogelijk ondiepten en diepe stroom- geuien te herkennen. De hoogte van de golven in relatie tot de windrichting geeft aan of het eb of vloed is. De kleur er de helderheid van het water laten zien of we op de Westerschelde met zijn vele slib of op de schone Ooster- schelde varen. Wie bij afgaand water vanaf de Oosterscheldebrug richting Tholen kijkt, kan vaak het duidelijke ver schil tussen de watermassa uit de kom va n de Oosterschelde en die uit het Keeten waarnemen. Vooral de scheiding tussen beide watermassa's kan verbazingwek kend duidelijk zijn. Het meest opvallend is de rol van het water in het landschap echter wanneer we de uitersten van het getijverschil met elkaar vergelijken. De Oosterschelde bij Bergen op Zoom is bij laag water een onafzienbare slikvlakte, maar bij hoog water een binnenzee met pas aan de horizon de bomen van Zuid- Beveland. Dank zij eb en vloed hebben we in het buitendijkse deel van Zeeland meer dan één landschap tot onze be schikking. De bodem van het estuarium bestaat uit zand, heel veel zand. Slechts hier en daar in de in onbruik geraakte geulen en langs de randen treffen we slik en klei aan. Het zand op de bodem van de Schelde ligt daar niet vlak uitgespreid. Het vormt integendeel een boeiend landschap van ribbels, kuilen, ruggen, troggen, dalen, geulen, kammen en zelfs hele heuvels. Het overgrote deel van deze wereld bevindt zich echter altijd beneden de waterspiegel. Slechts onder gunstige omstandigheden kunnen dui kers er iets van te zien krijgen. Dat was bijvoorbeeld het geval toen de Greve- lingen net was afgesloten. De mist van zand- en kleideeltjes was toen naar de bodem gezakt, maar de golven hadden toen nog niet de kans gekregen het door de getijstromen veroorzaakte reliëf te vereffenen. Een groot aquarium met duinen op de bodem, zo zag het eruit. Maar ook de toppen van de heuvels, de zandbanken, zijn bij laag water in de zeearmen te zien. Wil men ze echt goed bekijken dan zal men ze in de meeste ge vallen per boot moeten opzoeken. Fraaie

Zeeuws Tijdschrift | 1973 | | pagina 5