TIJD SCHRIFT Kees Cijsouw 20 Spekuleren Fleurig Verspringen Herkomst In de eerste maanden van 1974 is druk gespeculeerd. Eerst over de oliecrisis. Wel of geen dertig procent minder olie- aanvoer in Rotterdam, een korte of een lange distributie, wel of geen nieuwe autoloze zondagen en snelheidsbeper kingen. En dan liggen de verkiezingen voor de leden van provinciale staten in het verschiet. In Zeeland heeft de PvdA-fractievoorzitter al een gokje gedaan: vijftien zetels, riep-ie met een pokerface. Maar de dankbaarste speculaties gel den de opvolging van de commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. De PZC noemde medio januari een rijtje circulerende namen en wist te melden: ,,Het heeft er intussen alle schijn van, dat het bij deze belangrijke benoeming in het najaar een kwestie van touwtrekken zal worden tussen de ARP en de PvdA." Er moeten nog aller lei kaarten worden geschud in Den Haag vóór bekend wordt wie er uit de hoed van minister De Gaay Fortman tevoorschijn komt voor de eerste post in Zeeland en daarbij spelen ook de benoeming van een nieuwe commissaris in Drente, de recente benoemingen in Brabant en Eindhoven, de vraag wie in Rotterdam burgemeester W. Tho massen zal opvolgen en vooral ook: de komende verkiezingen een rol. Maar goed, zes namen doen druk de ronde voor de Zeeuwse post: drs. J. A. Bakker (52 en ARP) te Wasse naar, oud-minister van verkeer en waterstaat: drs. R. Zijlstra (46 en ARP) te Ooster- land, voorzitter van de CBTB en de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond, voorzitter ook van het provinciaal ARP- comité in Zeeland mr. W. Aantjes (51) te Utrecht, fractie voorzitter van de ARP in de Tweede Kamer mr. B. W. Biesheuvel (53) te Aerden- hout, oud-mi nister-president drs. M. C. Verburg (53) te Middelburg, PvdA, directeur van het ETI voor Zee land; drs. A. R. Vermeer (57 en PvdA) te Arnhem, gedeputeerde in Gelderland. En rondom dit zestal circuleren dan nog de namen van drs. P. A. C. Bee- laerts van Blokland (40), burgemeester van Amstelveen, maar eerder van Wolphaartsdijk, het tweede-kamerlid mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (42) van D'66 en de burgemeester van Oud- Beijerland en broer van mr. W. J. Aantjes. Wij zijn geneigd na zo'n rijtje te vragen: wil de echte commissaris opstaan. Maar dat zou zinloos zijn. Want hij is er niet bij. Als u het niet verder vertelt willen we het u wel verklappen, wie het wordt, de echte commissaris. Voordewind. We hadden het er al even over: be halve een nieuwe commissaris der Ko ningin krijgt Zeeland dit zoals de andere tien provincies nieuwe pro vinciale staten. Maar vóór die er zijn, worden er eerst verkiezingen ge houden. En vóór het zover is, maakt iedere politieke partij zich op teneinde de gunst van de kiezer te verwerven. Televisiedebatten. Rokerige zaaltjes en ontwijkende uitspraken. En natuurlijk: ook folders. De Volkskrantlegde eind januari déze uitspraak in de mond van de heer C. G. Boender te Grijpskerke, burge meester van Mariekerke en secretaris van de SGP: ,.Het hoofdbestuur heeft besloten bij de komende statenverkie zingen met een fleurige folder uit te komen, gedrukt in zwart plus één steun kleur op mooi glanzend wit papier." Ing. M. H. Wilderom behandelt in het vierde deel van zijn serie Tussen Af- sluitdammen en Deltadijken" Zeeuwsch- Vlaanderen. Zoals gebruikelijk geeft hij aan het einde van het werk weer een overzicht van het ontstaan en de ge schiedenis van de belangrijkste neder zettingen in het gebied. Hij begint bij Aardenburg. ,,De meest omvangrijke nederzetting in het deltagebied heeft" zegt Wilderom ,,i/oor zover men dat nu nog kon nagaan, gelegen in Aardenburg. De nederzettingssporen in deze plaats be slaan naar schatting een vierkante kilo meter. Aardenburg, dat toen nog aan een riviertje lag dat verbinding gaf naar zee, vermoedelijk via een vrij moeras sig gebied, werd in de middeleeuwen Rodenburg (of Rodanburch) genoemd en is in de loop van de dertiende eeuw geleidelijk van naam veranderd." Geleidelijk van naam veranderd daar ging het ons om. Zó komt Aardenburg aan zijn naam: Rodanburch Reddenborch Erdenburg Aardenburg Een kwestie van zogenaamde letter- verspringingen. Sinds kort is er weer een letter versprongen. Sinds burge meester W. L. A. Lockefeer om precies te zijn. Aardenburg. Paardenburg. Zou zeg in 2357 een speurder in de historie van Paardenburg in het algemeen en de herkomst van de naam Paardenburg in het bijzonder ooit het neusje van de zalm weten, als-ie niet achter de hippische hobby van W. L. A. Lockefeer komt?

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 20