BOEK EN TIJDSCHRIFT TUSSEN AFSLUITDAMMEN EN DELTADIJKEN Zeeuwsch-Vlaanderen geïnventariseerd 2 Ing. M. H. Wilderom uit Vlissingen heeft kort voor het einde van 1973 zijn vierde deel in de serie „Tussen afsluitdammen en Deltadijken" op de markt gebracht. Het behandelt Zeeuwsch-Vlaanderen. „Een historisch-waterstaat kundige studie" noemde de auteur het werk zelf. Maar dat lijkt iets te bescheiden, behalve historisch-waterstaatkundig levert het boek ook een geografische en tot op zekere hoogte sociaal-geo grafische inventarisatie van dit gewest beneden de Westerschelde. De vier delen Noord-Beveland, Noord-Zee land en Midden-Zeeland gingen voor verschenen in een periode van dertien jaar. Het doet een beetje groot aan, maar men kan het toch wel zo formu leren: met Zeeuwsch-Vlaanderen heeft Wilderom een stuk levenswerk-in-vrije- tijd afgerond. Zeeuwsch-Vlaanderen. Het maakte eeuwenlang deel uit van het graafschap Vlaanderen, werd bij de Vrede van Munster in 1648 als Staatsvlaanderen afgestaan aan de Algemene Staten van Holland en werd in 1814 bij Zeeland gevoegd. Met die jaartallen alleen al raakt men aan een stukje geschiedenis, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een nog ster ker accent gaf dan in de rest van het (Zeeuwse) Deltagebied: de sporen van oorlogsgeweld. „Nergens in de Rijn- Maas-Scheldedelta vindt men zoveel overblijfselen van militaire verdedi gingswerken als in het polderland van Zeeuwsch-Vlaanderen", schrijft Wil derom in zijn inleiding. Die forten, schansen en batterijen krij gen bijvoorbeeld uitvoerig de aandacht, mede aan de hand van de door overste Y. Meeter indertijd verzamelde ge gevens. Verder wordt er op ingegaan hoe de aanwezigheid van kreken en geulen Zeeuwsch-Vlaanderen „een bastion van de provincie Zeeland" maakten en wordt gememoreerd hoe in verband met de internationale ver wikkelingen bij Vlissingen en Breskens en Ellewoutsdijk en Terneuzen (tweede linie) fortificaties werden gebouwd om de Westerschelde te kunnen beheersen. Behalve het land van de vele verdedi gingswerken is Zeeuwsch-Vlaanderen ook het land van de vele polders. Het Zeeuwsvlaamse polderland telt name lijk vrijwel evenveel polders 315 stuks als de rest van Zeeland samen: 320 polders namelijk. Een groot deel van hot huidine Zeeuwsvlaamse ooider- patroon zo schrijft Wilderom heeft het ontstaan te danken aan de activi teiten van de voormalige klooster bewoners uit Vlaanderen. Van de 315 polders in het gebied liggen er 167 in het westen en 148 in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen (inclusief de Braakman). De hoogste duintop in Zeeuwsch-Vlaan deren ligt voor de Vlamingpolder bij Cadzand: zeventien meter (de hoogste duintop in Zeeland is die bij Valkenisse, 52 meter plus NAP). Evenals in de drie voorgaande delen is voor een overzichtelijke indeling van de stof gezorgd. Het algemene gedeelte bevat een topografische en geogra fische inventarisatie van Zeeuwsch- Vlaanderen, een tweede paragraaf gaat in op de indeling en de bevolking en onder meer op de herindeling, een derde paragraaf bevat de wapens van de Zeeuwsvlaamse waterschappen. Daarna volgt een uitvoerige behande ling van de polders in respectievelijk West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Een derde hoofdstuk is gewijd aan het landverlies, aan vallen, stormvloeden en militaire inundaties. Langs de Zeeuwsvlaamse oevers zijn volgens Wilderom sinds 1800 in totaal 357 val len en afschuivingen geregistreerd op een Zeeuws totaal van elfhonderd. De verdediging tegen het water wordt be sproken in het vierde hoofdstuk, daar na komt het in cultuur gebrachte Zeeuwsch-Vlaanderen wooncentra, middelen van bestaan, openbare en nutsbedrijven aan de orde, waarin onder meer een schets van de belang rijkste plaatsen in het gebied is opge nomen. De communicatie tenslotte havens, wegverbindingen, veren, kana len tot en met de vaste oeververbin ding over de Westerschelde krijgen eveneens de aandacht. Zoals gebruike lijk is ook dit deel in de serie met kaarten (51), tekeningen (119) en foto's (100) uitvoerig geïllustreerd. Er zij ver meld, dat dit laatste deel ook een lijst met aanvullingen bevat voor de drie voorgaande werken. Dit soort encyclopedische uitgaven leent zich moeilijk voor een soort recensie. Het is niettemin zaak deze uitgave na drukkelijk te signaleren: ze biedt in meer dan vijfhonderd pagina's een in drukwekkende schat aan gegevens over Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet alleen een documentatie puur, maar ook een on misbare bron van informatie voor wie met de gegevens vérder wil werken. De uitgave werd door CV drukkerij G. W. den Boer te Middelburg tech nisch voortreffelijk verzorgd en is bij de heer M. H. Wilderom, Gerbrandy- straat 71 te Vlissingen te bestellen. C.

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 21