waar bleef de nehalennia-verering? 3 7. beiden zijn vrouwen; 2. beiden boden doeltreffende steun aan de schepelingen 3. beiden hadden zorg voor het ge was en de oogst; 4. Nehalennia wordt niet zelden zittend afgebeeld op een troon. Gertrudis als abdis zat in feite ook op een troon. De archeologen vinden in Zeeland geen continuering van de bewoning. Als men nu aanneemt, dat een deel van de oor spronkelijke bevolking zijn toevlucht zocht op de hoge Westbrabantse oever dan is het niet onmogelijk, dat de Ne- halennia-cultus daar bleef bestaan tot de komst van het Christendom. Ger trudis kan dan de functie van Nehalen nia overnemen. Ter hoogte van de Ger- trudisbron en daarbij behorende kapel te Borgvliet boog de Schelde af van de Brabantse oever. Te Borgvliet (de naam zegt het al) stond in de middel eeuwen een kasteel. Het is een stra tegisch punt langs de oude Rijn-Schel- deverbinding. De Gertrudisbron is een zoetwaterbron. Was dit water van be tere kwaliteit dan het water uit de Zeeuwse veenbodem? Het lijkt mij niet geheel onmogelijk, dat er ook een Nehalennia-tempel gestaan heeft te Borgvliet. Moest de route Schelde-Striene-mondingsgebied grote rivieren-Corbulagracht-Rijngrens dan niet beschermd worden door Nehalen nia? Borgvliet, Bergen op Zoom, Hal steren en Steenbergen zijn reeds in de dertiende eeuw havenplaatsen. 1) Dr. W. A. van Es: ,,De Romeinen in Nederland. Amersfoort 1972. pag. 197. 2) J. E. Bogaers en M. Gysseling: Over de naam van de godin Nehalennia, Naamkunde, 4de jaargang 1972, afl. 3-4, pag. 221 e.v. 3) J. E. Bogaers en M. Gysseling: Nehalennia, Gimio en Ganuenta, Naamkunde, 4de jaargang 1972, afl. 3-4, pag. 231 e.v. 4) J. E. Bogaers: Van Nijmegen naar Nehal(a)- en(n)ia Numaga 19, 1972, 7-11. 5) K. Slootmans: Bergen op Zoom, een stad als een huis. Bergen op Zoom 1966, pag. 23. 6) idem pag. 10. 7) Prof. dr. J. van Mierlo: De H. Gertrudis van Nijvel. In: Met de heiligen het jaar rond, gere digeerd door onder anderen dom J. Huyben. Bussum MCMLIV. pag.256. 8) Dr. T. Tesser: De H. Amandus. In: Met de heiligen het jaar rond, pag. 134 e.v. Foto's: Oudheidkundig museum te Leiden.

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 3