de lindeboom, cultuur-historisch natuurmonument 5 1684, de tijd waarin Smallegange druk bezig was gegevens te verzamelen voor zijn kroniek, maar waarschijnlijk wa ren ze nog ouder. Een ander vast staande indicatie over leeftijd is dat in geen enkele polder die na 1698 is bedijkt, het verschijnsel lindeboom voorkomt. De voorzichtige gedachten gaan uit naar een oud volksgebruik, gestoeld op de oude germaanse godsdienst. Een ge loof in Freija, de godin van de liefde en het huiselijk geluk, die „belichaamd'' werd in een lindeboom. Dit gebruik is ook terug te vinden in het planten van bescherming brengende linden aan de oprijlaan van een boerderij. Ook in het motief van de levensboom, die werd aangebracht in het raam boven de voor deur, zie ik duidelijk een linde terug met het karakteristiek opgaand onder hout en daarboven een kruin. Keren we terug naar onze solitaire linde, die enkel voorkomt op de dijken, die de voortdurende strijd tegen het water en dus ook het lijfsbehoud mar keert dan zien we, dat deze juist daar geplaatst is, waar de goden gunstig moesten worden gestemd: een nieuw bedijkte polder of een zojuist gedicht gat in de dijk. Zelfs wanneer ze schijn baar doelloos op een dijk staan, is er toch sprake geweest van de aanzet van een dijk, hoewel de dijk zelf reeds lang vergraven en opgenomen is in het land schapspatroon. De dijken van de Noord Daniëlspolder, blijkens een octrooi van 1415 door Bou- dijn van Baarsdorp en Simon Jansz. bedijkt, zijn reeds lang afgegraven, maar de bomen markeren nog steeds de plaats waar de oorspronkelijke aan sluiting op de grote zeedijk is ge weest 5). Een andere polder is de Fiernispolder: ook geslechte dijken, maar toch een linde als symbool. De reeds lang weggespoelde dijk van de oude Vreelandpolder bij Kwaden- damme, de roemruchte Quadendam, wordt nog steeds aangegeven door een lindeboom. Schijnbaar onoplosbaar wanneer we uitgaan van de grensboom, maar sim pel wanneer we de funktie van be scherming brengend symbool aan houden. De meeste bomen zijn dan ook op deze manier door mij gelokaliseerd. De oudste aanduiding van het bestaan van lindebomen heb ik uit het boven vermelde boekje uit 1832. Bij archief onderzoek zijn enkele, nog steeds be staande of reeds lang ter ziele gegane bomen opgedoken. Toen in 1860 enkele gemeentebesturen gezamenlijk het begrinden van de Zuid- bevelandse wegen ter hand namen, werden in de bestekken regelmatig lindebomen als markante punten opge nomen. zoals de twee bomen op de

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 5