de lindeboom, cultuur-historisch natuurmonument 6 Lenshoekdijk te 's-Gravenpolder en de boom aan de Paulushoekseweg te Driewegen 6). De toestand van het huidig bestand is zonder meer slecht te noemen. Op enkele gezonde exemplaren na, ver keert het merendeel in een matige ge zondheidstoestand. Uiteraard eisen de verkeersmaatregelen een regelmatige tol. In 1966 vier linden, in 1972 twee linden op de Stelsedijk bij Kwadendamme. De ramp van 1953 heeft verschillende bomen doen verdwijnen. Toch zijn er later weer opnieuw bomen ingeplant. Een brief uit het archief van Baar land 7) leert ons, dat wijlen dr. Kole uit Hoedekenskerke het gemeente bestuur van Baarland in 1960, twaalf nieuwe linden heeft aangeboden, met als voorwaarde deze te planten op de gemeentegrenzen met Oudelande, Hoe dekenskerke en Ovezande, ter ver vanging van de in het zoute water om gekomen bomen. Het onderzoek heeft zich niet alleen beperkt tot Zuid-Beve land, maar ook Zeeuwsch-Vlaanderen is (slechts) één lindeboom rijk, op de dijk tussen de grote en kleine Hengst dijkpolder. In andere delen van Zeeland komen ze absoluut niet voor, maar deze hebben dan ook na 1700 meerdere malen onder water gestaan en mochten er ooit bo men hebben gestaan dan heeft de zee ze voorgoed opgeruimd. Er zijn uiteraard nog tal van bijzonder heden te ontdekken. Zo komen niet al leen in Baarland de bomen twee aan twee voor, maar ook in 's-Heer-Arends- kerke en 's-Gravenpolder. Wellicht had een kaart van de parochie Baarland zoals omschreven in Zeelandia llustra- ta8), een oplossing kunnen geven, want hierop waren alle ambachtsheer- lijke dijken aangegeven, maar door het oorlogsgeweld van 1940 is deze kaart in de abdij van Middelburg verbrand. Als laatste bijzonderheid dient vermeld te worden, dat hoe ouder de polder, hoe ouder ook de hierin voorkomende bomen zijn. Zo zien we dat de oudste bomen voorkomen in de Brede Watering Bewesten Yerseke, zoals de boom bij Kapelle, eigendom van de Stichting Zeeuws Landschap en recentelijk in het nieuws geweest in verband met een restauratie, en een zeer oude boom bij Nisse aan de Groten dijk. Het feit dat onze lindebomen op dijken staan die ambachtsheerlijk bezit waren en dat het hout als timmerhout niet geschikt was zijn vermoedelijk de oor zaken dat er nog vrij veel oude exem plaren te vinden zijn. Slechts de vragen die ik in het begin van het onderzoek zelf heb gesteld blijven: Wie heeft ze geplant? Waarom zijn ze geplant?

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 6