van conflict naar compromis? visserij optimaal gewaarborgd zijn. De poreuze blokkendam als tijdelij ke beveiliging is zonder meer een goede vondst. Tot nog toe was het immers zo dat gedacht werd, dat elke afwijking van de vigerende plannen tot aanmerkelijke vertra ging in het bereiken van een redelij ke veiligheid zou leiden. De blokken dam opende de weg tot een reële heroverweging van de verschillende vormen van beveiliging. De door de commissie voorgestelde stormvloed kering als definitieve wering tegen extreem hoge (en lage) waterstan den lijkt mij voor dat doel de beste keuze. Kortweg kan gesteld worden dat de waarde van het plan als geheel voor de betrokken belangen, mijns inziens, de extra investeringen rechtvaardigt. 'Zeeuws Meer?' Het is bijzonder interessant om op deze plaats nog eens te herinneren aan de werkzaamheden van de Ste- debouwkundige Studiegroep 'Zeeuws Meer?'. In 1972 publiceerde deze groep stu denten in het kader van afstudeer werk een rapport, dat ook de afslui ting en inrichting van de Ooster- schelde als onderwerp had. De groep was interdisciplinair samengesteld en werd begeleid door deskundigen van verschillende studierichtingen. Het is frappant om een aantal overeenkom sten te signaleren tussen het werk van deze groep en de commissie. De studiegroep achtte de meningen zo als die omstreeks 1970 tegenover elkaar stonden ('afsluiten' tegenover 'open houden') beide te eenzijdig en te ongenuanceerd en trachtte een bijdrage in de (tot dan toe vruchtelo ze) discussie te' leveren door syste matisch te zoeken naar andere mo gelijkheden. Na afweging van vele systemen en varianten koos de groep tenslotte voor een grote stormvloedkering in de mond van de Oosterschelde, gecombineerd met een aantal secundaire werken. Een variant werd nog wat nader uitge werkt, namelijk een stormvloedke ring in combinatie met een 'Philips- dam' en een 'Wemeldingedam'. (Zie figuur 2). Nadrukkelijk werd gesteld dat de gekozen oplossing niet per se de enig juiste behoefde te zijn. Het doel was eerder aan te tonen dat er behalve open houden (en dijk verho gen), of afsluiten volgens de toen malige plannen nog vele andere, reele mogelijkheden waren. Verschillen De belangrijkste verschillen met de commissie-Oosterschelde zijn de vol gende: de commissie-Oosterschelde heeft meer aandacht gehad voor de waarde van de visserij (met na me oester- en mosselteelt) dan de groep 'Zeeuws Meer?' De groep trachtte om de afmetin gen van de stormvloedkering bin nen redelijke grenzen te houden het kombergingsgebied van de Oosterschelde te verkleinen.' Deze factoren deden de commissie be sluiten tot de Oesterdam, de groep 'Zeeuws Meer?' tot een Wemeldingedam; door de vondst van een door-

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 3