ELMARE Jan van Hinte 9 De belangstelling van de mensen op het platteland voor de geschiedenis van hun eigen streek blijkt keer op keer van doorslaggevende betekenis te zijn voor ieder die in het terrein een object uit de historie probeert te situeren. Zonder de interesse van de heer Maeyens, landbouwer in het gehucht Goedleven (Nederland vlak ten noor den van het Belgische dorp Waterland- Oudeman) voor de plaats waar de prio rij Elmare heeft gestaan, zou dit artikel niet geschreven zijn. Toen duidelijk was geworden dat de plaats waar Elmare had gestaan, ein delijk was ontdekt, is natuurlijk een on derzoek ingesteld. Met behulp van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" is op de plaats die door de heer Maeyens was aangewezen, gegraven. Jammer genoeg heeft dat alleen maar kubieke meters puin opgeleverd: grote en kleine brokken van „moeffen" en dakpannen (dechtegelen, leipannen) en enkele aar dewerk scherven. Uit de archieven blijkt dat onder andere de volgende gebouwen in Elmare ston den: een kerk, een woonhuis, een gasthuis, een molen en een voorraad schuur. Mogelijk zijn de enorme hoe veelheden grote bakstenen en platte pannen afkomstig van de voorraad schuur die in Elmare moet hebben ge staan. Misschien te vergelijken met de prachtige grote voorraadschuur zoals die nu nog is te zien bij Lissewege en die daar zeven eeuwen geleden, in gotische stijl, door de monniken van Ter Doest werd gebouwd. iSCONEVELDT WULPEN l i KO EZ ANB LI-SSEWEGE BUDASELfi ULSELE0 1060 1070 HOEKE o/_ r. 'E 79' «=- -VT <1 Waarschijnlijke toestand tijdens de langdurige, zeer hoge vloedstanden in 1134. Van de vorm en grootte der eilanden in 1134 is zo weinig bekend dat ze met vraagtekens zijn aangegeven, tek. J. van Hinte

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 9