DRIES POLLE Andreas Oosthoek Notities over een held van de k/ei, een rechtvaardig man, soldaat van de paus. 13 Als op 3 november 1 867 in de slag bij Mentana Garibaldi's Groot Italiaanders een met bloedschuim getekende af gang beleven, haalt het grootste deel van het roomse wereldrijk opgelucht adem: „knielt christenschaar voor 't zoenaltaar", Rome is behouden, de staat van de paus kan nog een vlag en wapen voeren. In de strijd zijn een paar duizend wakkere zouaven, duizend zijn Nederlanders, dertig Zeeuwen, jonge mannen van een niet al te klein soort die bepluimd en bevederd de zaak van de paus, die immers Godes zaak is, bevechten. De geschiedenis heeft zich - misschien terecht - weinig met deze mannen en hun „achtergronden" beziggehouden: de oorlog om het erfdeel van Petrus was een schermutseling die een paar jaar kon boeien, misplaatst al in de tijd van handeling, nog meer misplaatst in de meeromvattende tijd en ruimte waarmee de geschiedenis zich in breder verband heeft te bemoeien. Bomans heeft er over geschreven, Van der Plas, Wim Zaal en - natuurlijk - broeder Christophoor, de grote rand figuur van de Nederlandse zouaven, de opperstrijder in een tijd dat er allang niet meer te vechten viel, tot zijn dood toe „opgesloten" in zijn zouaven- museum als een japanse diehard in het oerwoud. Dertig Zeeuwen, zei ik. Over hen is weinig gezegd, nog minder geschreven en toch zou het - dunkt me - voor een historicus, een socioloog, de moeite waard zijn daarin verandering te brengen. Waar kwamen ze vandaan? Uit Ove- zande en Kwadendamme, Zierikzee, Vossemeer, uit Kloosterzande en Hulst en verder uit veel plaatsen waar het kruis op de toren en het H. Hartbeeld ervóór medebepalend waren voor de signatuur. In die plaatsen hebben tijdens de processies in de dorpskerk en de pas- torietuin de harembroeken van's Pausen soldaten geruist. Ze vielen nauwelijks op, de Zeeuwen, of het moest zijn door - men vergelijke de handboeken in het Oudenbossche museum - „het keurig handschrift", de rechtheid van lijf en leden en de inzet voor 's Pausen zaak.

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 13