dries polle 16 Ik kom op dit onderwerp omdat ik, zoe kend in mijn schoenendoos-van-goed- en-kwaad, de foto's vind van overgroot vader Andries en opa Arjaen, de een zouaaf, de ander Amerikaan, ik zal het over Andries Poifiiet hebben. Dries Poiie, wiens meeste voetstappen tussen Kwadendamme en Ovezande lig gen, soldaat van en voor de paus. Hij was, naar men zegt, een groot, recht en rechtvaardig man, zwart en doenker as de nacht, met het weerlicht in zijn ogen. Er is een getekend portret (Herman Moerkerken faecit) van hem dat eens de omslag van het Zeeland-nummer van de Katholieke Illustratie sierde. Er zijn in de familie een tweetal geschilderde por tretten en verder is er dan de foto: een oude man met een scherp getekend gezicht, groeven als een zummers bostig stik iand, twee arendsogen onder'een hoed, model kraaienist, tussen die ogen een koffievtek die op rekening van de tijd komt en daar weer onder het over- vest met de medaille van Pius de Negen de, Pio Nono, de ange/ieke bewindvoer der van wat eens de kerkelijke staat was. Jac. Prince zou hem getekend kun nen hebben, maar het is de vraag of ie dan ook róóms gebleven zou zijn. Want rooms was-ie. iedere dag zat hij in de vroegkerk, zijn rozenkrans kende weinig rust en in de maanden mei en oktober kon aan rust zelfs niet gedacht worden. Op het feest van Christus Koning schreed hij recht en statig, de hand aan het zijdgeweer, door de Kwaedamse kerk, dat brabants bouwsel dat met de polder spot. Het was de tijd van hei en verdoemenis prekende francis canen, de afsluiters van het veertiguren gebed. Voorop in de processie deinden witte bruidjes en donkere Beveiandse jongetjes waren voor de gelegenheid in zwarte, rode en blauwe toogjes ge stoken, witte superplies met veel kant werk erover. Dan liep er het koor met veel trouwe dienst onder de ieden, tussen geel-witte banieren. Vervolgens kwamen de vlaggen van de rk voetbal vereniging, de KAB en het vrouwen gilde. De kerk- en armenmeesters moch ten ook mee. Ze „gingen vooraf" aan een aantal vergulde borden die zowel de geletterde ais de ongeletterde af deling van de parochie inzicht in het gebeuren verschaften. Voor de geletter den was duidelijk dat hier de teksten „Geloof, Hoop en Liefde" werden ge toond en voor wie dat niet duidelijk was werden de bijbehorende voorstellingen separaat getoond: Kruis, Anker en Hart. Onmiddellijk op Liefde schijnt enige jaren achtereen Dries Poiie gevolgd te zijn, in het pak, niet links of rechts maar rechtdeur. Hij „zat" goed, net voor het schommelend baldakijn, waaronder meneer pastoor de met veel bloedkoraal ingelegde monstrans aan het volk toonde, zo zuinig ais dat met een mon strans moet. Er werd bij gezongen „Engien daalt met spel en snaren maar de vervulling daar-

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 16