jan antiek 4 de gevels, het ijzerwerk, de vensters, de daken, de goten enz. behoorlijk te herstellen, en de Xllle eeuwsche hard- steenen poort der Abdij te bevrijden van de kootteer die men God weet waarom er over gesmeerd heeft! Reeds daardoor zou men het aanzien der Abdij werkelijk verbeteren." Van aannemer tot architect Wie was de man die sinds 1885 de leiding van de restauratie van de Abdij had? Nagtglas wijdt veel aan dacht aan de Frederiksen, te beginnen met de in Saksen geboren Johann Samuel Friedrichs, tuinbaas te Oost- kapelle. Dit dorp is de bakermat van de sedert de invoering van de burger lijke stand in 1811 Frederiks geheten familie. De nazaten onderscheiden zich door werklust en intelligentie. Jan Adriaan Frederiks is de zoon van de boekhouder bij de wisselbank te Mid delburg, Karei Samuel, en Cornelia Tamijn. Het zegt wel iets voor de sta tus van de FIBS als Nagtglas dan over Jan Adriaan zegt „A/a op de hoogere burgerschool wetenschappelijk te zijn gevormd, kwam hij op het bureau van den hoofdingenieur van den water staat, en was daarna buitengewoon op zichter bij verschillende bouwwerken. Vervolgens werd hij lid van de aan nemersfirma Wilhelmus van Uye en Zonen te Middelburg, en later bouw kundige over de abdijgebouwen, waar van onderhoud en herstelling reeds getuigen van zijne kennis en kunst vaardigheid." Hij huwde te IJzendijke op 3 mei 1880 met Johanna Adriana Maria Bekaar. In de huwelijksakte wordt hij aannemer genoemd. De overgang van zijn op het terrein van de utiliteitsbouw gelegen werk zaamheden en zijn bemoeiingen met oude gebouwen merkt men uit zijn pu- blikaties van die jaren. In 1882 ver schijnt van hem onder het pseudoniem J. van 't Scheld ,,De toestand van de Heerengracht in verband met den af- Fase uit de restauratie - Frederiks (1 885-1 906).

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 4