jan antiek 5 voer van rioolstoffen te Middelburg Het rioolvraagstuk was in den lande actueel en acuut. Korte tijd later zal Frederiks dit vraagstuk in het alge meen behandelen in het Bouwkundig Weekblad. In het jaar dat de werk zaamheden aan de Abdij beginnen, 1885, schrijft hij over het arsenaal te Veere, dat 16 mei van dat jaar publiek werd verkocht. Dit fraaie staal van renaissancebouwkunst uit 1565, be kend onder de naam 's Lands Arse naal of Zeemagazijn, viel voor enkele duizenden guldens in slopershanden. Frederiks noemt het een enig voor beeld van militaire bouwkunst en vóór de sloop verzucht hij binnen weinigen tijd zal ons land wederom een ge denkteken minder tellen, waardoor de herinnering aan een roemrijk ver leden levendig wordt gehouden." Voor zover wij weten zal hij nog één maal schrijven over een onderwerp dat hem in zijn aannemerstijd moet hebben bezig gehouden en sterk de publieke belangstelling trok, en wel in 1887 in een brochure Openbare slachthuizen in kleine gemeenten" Terug evenwel naar 1885, toen in de Abdij een begin werd gemaakt met het instellen van een onderzoek naar de gebreken, met het schoonmaken van muren, het wegbreken van nutteloze en hinderlijke puien en het herstel van bouwvallige gedeelten. Frederiks, met de restauratie belast, heeft zelf in de Middelburgsche Courant van 22 ja nuari 1902 van de toestand waarin de gebouwen in de jaren tachtig verkeer den een beeld gegeven. ,,/r? de 85 centimeter dikke hoofd muren waren geheele series kasten uitgebroken, om ruimte in de lokalen te winnen; op andere plaatsen vond men er schoorstenen en zelfs priva ten in weggestopt. De gestadige toe neming der archieven deed gebrek aan ruimte ontstaan, in plaats van andere gelegenheden op te zoeken, waren de nieuwe aanwinsten maar op gestapeld tot bergen, waardoor het raadplegen zeer moeilijk en tijdrovend werd of, wat erger was, zij be dreigden door hun enorme gewicht de reeds zwaar gedegradeerde muren en vloeren met totalen ondergang." Niets werd ontzien ,,Waar gewelven een belemmering waren, werden zij eenvoudig ingeslagen, kolommen door het afhakken der profileeringen ver zwakt, steunbeeren gewoonweg onder mijnd, juist alsof deze onderdeelen enkel bij wijze van ornament aange bracht waren en of zij geen dragende, stuttende of verbindende functies moesten uitoefenen. Wat de zaak nog bedenkelijker maakte, was dat de be drijvers van al dat kwaad hun ellendig geknoei aan het oog onttrokken door lichte schotwerkenbehangsels, ce- mentbekleeding en onvoldoende steun- sels. In Juli 1895 moest de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten, voor het uitvoe ren van werkzaamheden, worden ont manteld, en wat toen te voorschijn kwam, grenst aan het ongelooflijke. Over de geheele lengte van de zaal, was de, oorspronkelijk 85 centimeter dikke buitenmuur eenvoudig weg gehakt tot op een dikte van een halven steen en die open ruimte met lichte schotwerken dichtgetimmerd. Deze halve steensmuur bleek ten over-

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 5