AFSCHEID „ik ben waarschijnlijk één van de laatste commissarissen in ambtskostuum" 20 In 1965 - signaleert mr. Van Aartsen - was de verwachting, dat de uitvoering van het Deltaplan zich automatisch zou voltrek ken. ,,Nu blijkt, dat dat helemaal niet zo automatisch zal gaan. Het milieu en toch ook wel de aanvankelijk afgeschreven vis serij hebben de doorslag gegeven voor een ombuiging van het beleid. Ik sta nog altijd een beetje sceptisch tegenover de kans van slagen. Als men de veiligheid en de visserij en het milieu tegelijkertijd kan redden - wie zou dan tegen het nieuwe plan zijn. En als men er een miljard in wit stoppen, dan moet dat wel nationaal ge beuren. Maar we leven over de uitvoering van het plan op een aantal punten nog net zo in het vage als voorheen en ik vind dat de veiligheid voor de mens tegen over stromingen toch echt voorop moet staan, het is niet aanvaardbaar, dat die naar 1995 zou kunnen worden verschoven. Politiek Zeeland, 1965-1974. Mr. Van Aartsen: ,,ln die periode is het politieke bedrijf harder geworden, toen we in 1965 begonnen werd het voorgestane beleid door de sta ten vrijwel unaniem gedeeld, het is niet een beleid dat alleen door gedeputeerde staten is doorgezet. Maar je moet als ge deputeerde staten met een standpunt ko men, je bent geroepen te besturen. Pas als de staten die lijn niet wensen en een college kan ze niet overtuigen, houdt het op. De politieke strijd in de staten is te genwoordig veel harder dan in het begin van mijn periode. Dat is niet op me afge komen in de geest van: nu is het plezier eraf. Je taak wordt er wel moeilijker door, maar het is mij best dat de bestuurder kritischer wordt gevolgd dan vroeger het geval was. Je dient er tegen te kunnen. Ik vind het wel jammer, dat er zoveel men sen zijn, die het alleen maar in het negatie ve zoeken met de kritiek. Privé Zeeland 1965-1974, privé. Mr. Van Aart sen: ,,De grote moeilijkheid was een man als De Casembroot op te volgen. De Zeeu wen zijn wel zo, dat ze eerst de kat even uit de boom kijken. Ik kende de Zeeuwse mentalitiet, mijn ouders waren beide Zeeuwen en dat maakte het wel gemakke lijker voor me. Negerrjaar Zeeland. ,,Het zijn hele goede jaren geweest. Vóór Zeeland ben ik negen jaar wethouder in Den Haag geweest, het bestuur van zo'n grote stad was boeiend, er waren goede verhoudingen met de raad. Het was wel een andere tijd, 1949 tot 1958, er was begeerte samen iets tot stand te brengen. Ik heb later we/eens ge dacht: dat konden weieens de mooiste jaren zijn geweest. Daarna minister. Had dat niet graag gemist. De spanningen zijn nu nog weer erger dan toen. En daarna commissaris. Dat is toch ook een zeer drukke tijd geweest, al had je niet die directe politieke spanningen. Ik heb ze er varen als hele mooie jaren, een fijne afslui ting van mijn carrière. Ik heb het erg intens ervaren, ze zijn zoals dat tegen woordig heet goed bij mij overgekomen. Kerncentrale Die uitspraak over de kerncentrale - dat u er naast zou durven wonen. Zou u het durven? Mr. Van Aartsen: Durven wel, maar ik weet in Zeeland mooiere plekjes om te wonen. Het was Den Haag of Zeeland. Het liefst bleven we in Zeeland, ook van wege de prettige sfeer die we er getroffen hebben. Toen er een mogelijkheid kwam om tussen Goes en 's-Gravenpolder de Al- bertinahoeve te huren, hebben we die kans graag aangegrepen.De heer en mevrouw Van Aartsen wonen er intussen al enige tijd. Mr. Van Aartsen: ,,lk voelde er niet voor tot na de benoeming van mijn opvolger in de ambtswoning te zitten. Per 1 oktober wilden we er in ieder geval uit zijn. En in september verhuizen - daar is die maand te druk voor. Kostuum Mevrouw Van Aartsen komt binnen als er wordt overlegd over de foto, die bij het stuk dient te worden geplaatst. Ik poog - bij wijze van variatie - de hand te leggen op een van de foto's, die recentelijk privé van de scheidende commissaris zijn ge maakt. Foto's van de commissaris in ambtskostuum. Mevrouw Van Aartsen ziet wel iets in die keuze, de commissaris ook. ,,lk ben", zegt hij, waarschijnlijk een van de laatste commissarissen die nog een ambtskostuum droeg. Bij het verschijnen van dit nummer zal mr. Van Aartsen, voorzitter van het bestuur van het Zeeuws Tijdschrift, reeds in kleine kring afscheid genomen hebben van ,,zijn" tijdschrift. De periode-Van Aartsen is bepaald niet de minst bewogene in de Zeeuwse geschiedenis: ontwikkeling enuitbouw", schaalvergroting en de daarmee samenhangende groeiende zorg en bezorgdheid voor een reeks welzijnszaken zijn maar enkele kern uitdrukkingen" die in die periode passen. Het Zeeuws Tijdschrift heeft er op zijn eigen - bescheiden - wijze deel in gehad. De redactie hecht er aan voorzitter Van Aartsen bij dit afscheid te danken voor het feit dat hij de materiële verschijningsmogelijkheid mede heeft veiliggesteld. Het heeft er de laatste jaren enkele malen naar uitgezien dat de algehele stroomversnelling het tijdschrift te machtig zou worden. Doorzetting en koerscorrectie hebben de verwachte neergang omgezet in opgang: worstelen werd aldus ontzwemmen. De redactie dankt de voorzitter voor zijn steun, zij wenst hem al wat wenselijk is. Foto: Wim Riemens

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 20