sanctus yvo men op 19 mei, bij de viering van het „Grand Pardon", de herdenking van de heiligverklaring van St.-Yves, delegaties van juristen naar de kathedraal van Tré- guier, waar het graf van de Heilige zich bevindt, teneinde hun schutspatroon eer te bewijzen. Het Pardon van St.-Yves is het pardon van de „Armen" zowel als van de „Rechtsgeleerden". De begaanheid van Yves Haelori met het lot van de ploeteraar, om het even of die nu op het land of op zee moest labeuren, is waarschijnlijk oorzaak, dat ook de Bre tonse vissers en zeelieden hun noden en angsten graag aan hem opdroegen. De vele votiefgeschenken in de vorm van scheepjes, die rondom zijn graf zijn aan gebracht, zijn hiervan het bewijs. Evenals de offervaardigheid van de Bertoense zee lieden ten behoeve van de kapel van St.- Yves te Arnemuiden. Geraadpleegde literatuur: Nederland in vroeger tijd, deel XVIII Zeeland. Uit gave Europese Bibliotheek, oorspronkelijk uitgege ven door Isaac Tirion. De scheepvaart der Bretons naar de Walcherse reede in de XVe en XVIe eeuw. Bijdragen voor Vaderlandsche Geschiedenis en Oudheidkunde, 6e reeks, 8e de'el. W. S. Unger, 1929. Boulbain, J.-M. La Cathédrale de Tréguier. Couffon, R., 1967. Coup d'oeil sur Ie Commerce de la Bretagne au XVe et XVIe siècles avec Flandres et les villes hanséatiques, d'après des publications récentes. Kesteloo, H. M., 1875. Geschiedenis en plaatsbe schrijving van Arnemuiden. Ricaud, Y., 1947. Vle Centenaire de la canonisation de Saint Yves. Sneller,'Z. W. en W. S. Unger, 1930. Bronnen tot de geschiedenis van den handel met Frankrijk, deel I. (o.a. nrs. 538 en 546). Een kernachtige samenvatting van de geschie denis van Arnemuiden vindt men in de rede, uitge sproken door dr. P. J. Meertens op 24 mei 1974 ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van Arnemuiden als stad. De tekst van deze rede wordt door het gemeentebestuur gratis aan belangstel lenden ter beschikking gesteld. heeren van harwaertsover: bedoeld is: de Heer van Veere. Sanctus Yvo erat Brito Advocatus et non latro Res miranda populo. (Sint Yves was een Breton, Advocaat en geen schurk, Wat door het volk werd bewonderd.)

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 27