TIJD SCHRIFT Kees Cijsouw Heilig Bezig Zeeland Oogstmaand 21 De Oosterschelde-kwestie nadert haar ontknoping, nu de regering - om het in haar taal te zeggen - uiting heeft gegeven aan haar voornemen de Oostersche/de af te sluiten door middel van een permanent water doorlatende caissondam. Kranten en weekbladen hebben de afgelo pen maanden opnieuw vol gestaan van de recente ontwikkelingen. Accent" was er één van. Het blad publiceerde een artikel met als strekking, dat met de veiligheid van de Zeeuwen politiek niet gespeeld mag worden. Het stemde op die visie ver schillende feiten af. Déze onder meer: In het advies van de commissie-Klaasesz wordt een waterdiepte voorgesteld van 1,80 meter. Ingewijden in de mosselcul tuur maken thans reeds duidelijk, dat deze mosselcultuur volkomen zal verzanden bij een dergelijke lage waterstand. Tevens moet hierbij worden opgemerkt, dat alle acties voor het behouden van de oester- en mosselkwekerijen loze acties zijn. Reeds in 1962 is negentig procent van de kwekers uitgekocht door de rijksoverheid. Slechts een beperkt aantal kwekers [8 a 10] zijn overgebleven. Soms is kennelijk toch het commentaar heilig in plaats van de feiten. Wie zei daar, dat er in Zeeland zo weinig gebeurt? Als er één is, die kan bevestigen, dat Zeeland de afgelopen drie maanden een zéér bezig land is geweest, is het de commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen. Zijn naam of zijn portret en meestal een combinatie van beide kon men met name in mei en juni vrijwel dage lijks in de provinciale pers waarnemen, omdat hij bij zijn afscheidsronde langs de Zeeuwse gemeenten voortdurend bezig was allerlei activiteiten officieel af te ron den. Een greep: - de opening van het zwembad te Bres- kens; - de opening van het ontspanningscen trum ,,'t Vroon" in Westkapelle; - de opening van een carrosseriebedrijf in Bruinisse; - de opening van het gerestaureerde stadhuis van Brouwershaven; - de uitwisseling van materieel tussen Rode Kruis in Zeeland en de BB; - de bijwoning van de festiviteiten rond 750 jaar stadsrechten in Arnemuiden; - de begeleiding van koningin Juliana, die twee dagen in Zeeland doorbracht; - de begeleiding van prinses Beatrix en prins Claus, die de Delta-zei/week open den; - de bijwoning van de installatie van het Zeeuwse comité voor het komende mo numentenjaar; - de opening van een aan Oranje gewijde tentoonstelling in Vlissingen. Een zéér drukke tijd, vol representatieve verplichtingen voor de scheidende eerste burger van de provincie. Het bracht ons de suggestie in herinne ring, die de PvdA in de Zeeuwse staten deed bij de besprekingen rond het nieuwe college van gedeputeerde staten: men wilde de mogelijkheid open laten, dat ook de nieuwe commissaris der Koningin een portefeuille in het college krijgt. De con fessionele partijen voelden daar niet veel voor, zij meenden, dat de nieuwe com missaris de handen vol zal hebben aan zijn representatieve verplichtingen. Maar wat blijft er - na de openingswoede van de afgelopen maanden - voor de op volger van mr. Van Aartsen in die sector voorlopig nog over? Oogstmaand augustus, van oudsher de maand van de boer, was dit jaar de maand van het boerendrama. De boeren gingen de straat op, ze wilden - zeiden ze - einde lijk af van dalende prijzen, sterk stijgende kosten en derhalve lage inkomens. Ze gingen in tractoren met honderden te gelijk de straat op, blokkeerden vitale kruispunten in Zeeuwsch- Vlaanderen, ar riveerden grimmig gestemd bij het i/eer- plein van Perkpolder, dreigden met bezet tingsacties op de kantoren van de land bouworganisaties, zetten naar de Zee- landbrug en bij Goes tijdens een toeris tisch wisselweekend het vakantieverkeer een paar uur vast en werden opgeroepen te weigeren om belasting te betalen. Ongewone taferelen voor agrarisch Zee land. De PZC versloeg de gebeurtenissen nauwgezet doch ingetogen:Uit gesprek ken met wachtende beroepschauffeurs" - heette het - ,,kon men opmaken, dat de boerenactie niet in dank werd afgenomen. Een wachtende chauffeur bij Kuitaart stak zijn woede niet onder stoelen of banken en maakte de passerende boeren uit voor alles, dat hem in gedachten kwam. De boeren dienden hem van repliek in een jargon, waarin geen buitenlands woord voorkwam. Maar gelukkig vierde de gram niet overal hoogtij, zoals bleek bij de optocht van tractoren, die uit Kloosterzande vertrok: ,,Deze optocht - waarbij vermeldenswaar dige incidenten zich nauwelijks voordeden vergeleken met de ploeg Hulst - kwam tot stilstand in de directe omgeving van een café, waar plotseling zeer goede zaken werden gedaan", meldde de krant. Van de gebeurtenissen is ons nog een ding bijgebleven, omdat we het niet pre cies verklaren kunnen. Landbouwers en agrariërs heten plotse ling weer alom boeren.

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 28