TIJD SCHRIFT Kees Cijsouw Klaroenstoot Wethouders Proefwerken 16 Het Zeeuwse culturele seizoen" is in september geopend met een klaroen stoot, die hier en daar als nogal dissone- rend is ervaren. Nee, het ging niet om het vaste" concert van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest aan het begin van een lange rij culturele activiteiten, het ging om een recensie. G. W. Bergman bezocht op uitnodiging van de PZC het sluitstuk van de serie orgelconcerten in de Middel burgse Nieuwe Kerk, waar Piet van Eg- mond speelde en noteerde ais zijn bevin dingen onder het kopje: ,,Piet van Eg- mond of de verloedering van het orgel spel" onder meer: ,,Het lijstwerk van de orgelconcerten Asma-Van Egmond) is naar onze maat staven van de gammelste soort die men zich kan denkenf religieuze popartiesten, die met hun jengels hun publiek (dat dit nog steeds niet beseftgewoon beet nemen. Wezenlozer orgelspel dan gister avond hebben we in veie jaren niet ge hoord. Lusteloosheid, monotonie, vierde hoogtij in de volslagen onstillistische uit voering van de geprogrammeerde wer ken. Kanttekeningen, die fout vielen bij een groot deel van orgelminnend Zeeland. De krant kreeg een stroom van ingezon den stukken te verwerken - en sloot de discussie maar na de vijftiende, het groot ste aantal reacties, dat ooit op één onder werp binnenkwam. Enige citaten. ,,Het proza, ons door de heer G. W. B. opgediend maakt eerder de indruk uit de pen van een wat heet gebakerd en wat al te ongenuanceerd reagerend persoon te zijn gevloeid dan uit die van een recen sent. Wat verschrikkelijk hatelijk was het commentaar op Piet van Egmond over zijn prachtig orgelspel.,,De stinkende in houd van het stuk herhaald doorlezende komt bij mij steeds sterker de indruk op, dat superkraker Bergman het reeds gerui me tijd vóór het plaatsvinden van het con cert moet hebben geschreven.,,Hij con stateert tal van tekortkomingen, het voe tenwerk zou onder meer niet in orde zijn geweest. Het voetenwerk van Bergman functioneert in elk geval uitstekend, want hij vertrapt met zijn - en dit zij nog eens met nadruk gesteld - stompzinnig gebazel Piet van Egmond volledig onder zijn grote hoeven. En ook een paar andere visies: ,,lk sta vol komen achter hetgeen de heer Bergman geschreven heeft. De heer Van Egmond weet nog steeds handig gebruik te maken van een reputatie uit tijden, die allang voorbij zijn. ,,Als een organist de wetten van de toonkunst met voeten treedt, zoals in het geval Piet van Egmond kennelijk is gebeurd, dan dacht ik dat het zelfs de plicht is van de recensent dit open en bloot in de publiciteit te brengen. Zelfs Piet van Egmond heeft geen vrijbrief maar wat aan te rommelen in de ordening van Gods schepping, waarvan de orgelkunst een onderdeel uitmaakt. Een rijtje boeiende visies. En wie zei daar dat men in Zeeland niet warm kan lopen voor cultuur? HetZeeuws Bulletin" - de maandelijkse uitgave van de provincie, waarin publica ties over Zeeuwse zaken worden geme moreerd - bevatte in zijn september-editie een kernachtige samenvatting van de kranteberichten over de wethoudersver kiezingen in Zeeland, begin september. De wijzigingen van de wethouderszetels werden als ,,niet erg ingrijpend" aange duid. Het Zeeuws Bulletin: ,,Zo is de politieke samenstelling in de steden Goes, Middel burg, Terneuzen en Vlissingen ongewij zigd gebleven. Van een andere politieke samenstelling werden de colleges van Arnemuiden, Axel, Domburg, Valkenisse, Veere en Westkapelle. De PvdA, die tot de winnende partijen bij de raadsverkie zingen hoorde. Hep over de hele provincie bezien in wethouderszetels iets terug en ook de VVD, andere winnaar van de ver kiezingen, is er niet veel aan te pas geko men. Zo kwam zij in Vlissingen, Middel burg en Terneuzen niet in de colleges. In Kapelle en Terneuzen verschenen de eer ste vrouwelijke wethouders. In Zierikzee moest een PvdA-wethouder plaats maken voor een VVD'er. Tot zover het Zeeuws Bulletin. Enkele dagen vóór de nieuwe wethouders werden gekozen, kwam de PZC met een artikel, waarin werd aangegeven welke verschuivingen er te verwachten waren. Bij de voorbereidingen ontmoette de re dactie van het blad nogal eens zittende wethouders, die niet op de komende ge beurtenissen vooruit wilden lopen. Eén reactie maakte duidelijk, dat in Zee land de kortste weg nog steeds niet recht hoeft te wezen. De redactie belde een collegelid in een van de plattelandsgemeenten; een man, die geen reactie wilde geven, maar ook niet kortafGeen commentaar" wilde roepen. Op de vraag hoe het nieuwe college in zijn gemeente er uit zou komen te zien, ant woordde hij de verslaggever dan ook: ,,Dat mag jie noe htad zèlluf bedienke. Najaar. Tijd van slagregens en van poë tische beschrijvingen van goudgeel gebla derte. Tijd van bietenslik en proefwerken. Over die proefwerken wilden we het even hebben. En over de kwellingen, die ze soms bete kenen voor leerlingen èn docenten. In Zeeland gaat op gezette tijden een ver haal uit de tijd, dat er nog geen brug lag om Schouwen-Duiveland en Midden-Zee land met mekaar te verbinden. In die tijd nu woonde erin het Beve/andse een leraar Engels, die niet alleen het middelbaar on derwijs in Goes diende, maar ook dat op Schouwen-Duiveland. Een man, die een diepe afkeer had van het geven van proefwerken en derzelver na sleep. Hij had zich voor die nasleep ver zekerd van een handzaam correctie systeem: op de boot tussen Goes en Zierikzee placht hij de ingeleverde proef werken van zijn Goese scholieren over boord te werpen en noteerde hij bij iedere leerling afwisselend een zes of een zeven - tijdens de vaart van Zierikzee naar Katse- veer deed hij het omgekeerde. En zo - verzekeren sommigen in dit ge west - is het Engels vaarwater aan zijn naam gekomen.

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 16