AGGER. EEN OUDE SCHELDEGEUL drs. H. J. M. Thiadens RECTIFICATIE Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 18 Westelijk van Ossendrecht vindt men op de topografische kaart Bergen op Zoom West (schaal 1 50.000), uitgegeven in 1961 de Agger uitwatering aangegeven. Ook op de kaart Bergen op Zoom schaal 1 50.000 (Fascimile-uitgave Topogra fische Dienst - Unieboek B.V. 1836) vindt men dit water terug aan de oostzijde van de „Polder van den H. Hinkelenoord". Tussen de Oosterschelde en de Wester- schelde heeft de Schelde op de kaart van Joan. Janssonium 1633) van noord naar zuid de volgende namen: ,,'t Krecke Rak - Den Agger - De Boomkreek. In het overstroomde land tussen de Zuydt Kreeck en de Krom Vliet is een kerk torentje getekend. Op de kaart van Mat- thaem Seutter „Zeelandiae Comitatus" vindt men ter plaatse van bovengenoemd kerktorentje het verdronken dorp Agger aangegeven in het verdronken land van ZuydBeveland. In de beknopte inleiding tot de Meteorolo gie, Klimatologie, Oceanografie van de hand van dr. S. Visser leest men het vol gende: „Als voorbeelden van optredende onregelmatigheden in de ondiepwater- getijden noemen we de aggerb\\ Hoek van Holland, een kortstondige rijzing van het water tijdens laagwater In het Etymologisch Woordenboek van dr. J. de Vries vindt men bij Agger het vol gende: ,,Navloed, ook oude naam van een geul in de Westerschelde, vgl. eng. eagre ontstaan uit ofrans aiguière ont staan uit lat. aquaria, meerv. van aqua rium „waterkruik" Agger is dus een waternaam, die plaats naamvormend gewerkt heeft en duidt tevens op een bepaald verschijnsel - kort stondige rijzing van het water bij eb - in ondiepe getijdewateren. Het noordelijk deel van het Deense schier eiland Jutland wordt doorsneden door de Limfjord. Aan de westelijke ingang ligt het dorpje Agger. Verder oostwaarts is er de Aggersund. Op de noordelijke oever ligt Aggersborg (hier vindt men de resten van een Vikingfort). De Limfjord staat via de Aggersund en het Langerak in verbinding met het Kattegat. De Limfjord-Agger- sund-Langerak verbindt de Noordzee met het Kattegat. Ook hier zijn we in een ge- tijdegebied. In plaats van Krecke Rak- Agger vinden we hier Langera/r-Agger- sund. Het water noordelijk van Jutland heet Skagerra/r. In het Oostzeegebied komt men bij sommige havens de naam pampus tegen. Hiermee wordt een on diepte aangeduid. Pampus is ook een eiland en ondiepte voor de Amsterdamse haven. We kennen ook nog de uitdruk king „voor pampus liggen". Schepen moesten over deze ondiepte heen gesleept worden. De rak-namen dui den mogelijk op een voor de scheepvaart belangrijke vaargeul. Pampus, Agger- en Raknamen hebben zich mijns inziens tot ver buiten de lands grenzen kunnen verspreiden, omdat ze aanduidingen waren van zaken, die van belang waren voor de scheepvaart (inter nationaal handelsverkeer). Dr. S. Visser: „Beknopte inleiding tot de Me teorologie, Klimatologie, Oceanografie. Gronin- gen-Djakarta 1951, pag. 226. Dr. J. de Vries: Etymologisch Woordenboek. Aula, Utrecht 1959, pag. 26. Als auteur van het artikel ,,De paeren" in het Zeeuws Tijdschrift nummer 2 van de jaargang 1974 werd in de lijst van medewerkers genoemd de heer M: J. Geuze te Poortvliet. Men zal begrepen heb ben, dat niet de heer M. J. Geuze, maar ir. M. A. Geuze geboren 1917 het artikel heeft ge schreven. In het artikel van ir. J. Zuurdeeg over ,,De Wester schelde, zeearm en scheepvaart" in het vorige nummer nummer 4 van het Zeeuws Tijd schrift is een gedeelte van een zin weggevallen. Het gaat om bladzijde 6, derde kolom. De zin had moeten luiden: Bij Vlissingen-Breskens betekent dit gedurende de gehele ebduur van 614 uur een stroom van gemiddeld circa 43.000 m3/sec. en ma ximum van bijna 100.000 m3/sec. Hiertegenover staat een afvoer van de Bovenschelde van 0-enkele honderden m3/sec., dus relatief gering." Op bladzijde 12 eerste kolom, tweede regel van onderen moet de zin beginnen met ,,Uit de lengte profielen op figuur 2 blijkt" enz. Op bladzijde 15 eerste kolom, tweede zin van onde ren staat ,,zie figuur 6". Dit moet zijn: ,,zie foto op bladzijde 1.". WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Op 29 november 1974 organiseert de Werk groep Historie en Archeologie een lezing te houden door drs. J. van Herwaarden, mede werker aan de Erasmus-Universiteit te Rotter dam. De heer Van Herwaarden zal een lezing houden over bedevaarten in en vanuit de Ne derlanden, in het bijzonder zal de heer Van Herwaarden ingaan op de relaties met Zee land. De lezing wordt voorafgegaan door een korte ledenvergadering van de Werkgroep en wordt gehouden in het Rijksarchief in Zeeland, Sint- Pieterstraat 38 te Middelburg. De vergade ring begint om 19.30 uur, de lezing om 20.15 uur. Ook niet-leden van de Werkgroep heb ben gratis toegang. Verschenen is het 21e nummer van het Bul letin" van de Werkgroep Historie en Archeo logie. Dit nummer is geheel gewijd aan straf- bedevaarten vanuit Zeeland. De auteurs: L. J. Abelmann, mr. Caspar van Heel en H. Uil hebben gegevens bijeengebracht over straf- bedevaarten vanuit Middelburg, Zierikzee, Goes en Reimerswaal. Een inleiding werd ge schreven door drs. J. van Herwaarden. Losse nummers zijn verkrijgbaar bij het sekre- tariaat a 3,50 per stuk: Wijngaardstraat 3a, Goes, telefoon 01100-7241. Ook kan men zich opgeven als lid van de Werkgroep, waarvoor het lidmaatschap van het Genootschap een vereiste is. De kontribu- tie bedraagt ƒ5,- per jaar, men ontvangt alle bulletins als lid gratis. TER HERINNERING Lezing donderdag 14 november a.s. ,,Wij gaan naar de maan en verder?" door de heer Armand Pien van het KMI te Ukkel (België). Lezing maandag 9 december a.s. ,,Hoe groot zijn onze wereldvoorraden energie en hoe groot is de huidige en toekomstige vraag?" door de heer ir. A. Hols, adviseur Shell inzake olie- en gaswinning. Introductie is toegestaan. De lezingen worden gehouden in het gebouw Abdij 11 te Middelburg en beginnen om 20.00 uur.

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 18