Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap MEDEWERKERS der Wetenschappen Dr. J. D. van Scheijen in 1923 in Bilt- hoven geboren studeerde aan de ge meente-universiteit van Amsterdam ge neeskunde en psychologie. Volgde in Rot terdam een specialistenopleiding in de psychiatrie en neurologie. Hij was vijf jaar „chef de clinique" op de psychiatrische afdeling van het Coolsingelziekenhuis en later van het nieuwe Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Dr. Van Scheijen promoveer de in 1963 bij prof. dr. Rümke in Utrecht op een klinisch-psychiatrische en een electro- en zefalografische studie (EEG) over hysterie. Werkt sinds 1964 als ze nuwarts in het Gasthuis te Middelburg. Dr. Van Scheijen is in samenwerking met de afdeling biologische psychiatrie van de universiteit van Groningen bezig aan een onderzoek naar de biologische achter grond van endogene depressies. Hij publi ceerde herhaaldelijk in vaktijdschriften. Neeltje Zoetje Jobse werd in 1932 in Biggekerke geboren. Huisvrouw. Zij publi ceerde korte verhalen in verschillende tijd schriften en gedichten in Maatstaf. Werk van haar werd opgenomen in de bloem lezing Gedichten 72", uitgegeven bij het Davidsfonds, Leuven. JURIDISCHE WERKGROEP Op 25 oktober hield professor mr. J. G. Steen beek te Utrecht voor de leden van de juri dische werkgroep van het Zeeuwsch Genoot schap een voordracht over het onderwerp: ,,De toegang tot de microfoon". De voorzit ter, mr. A. Veenhoven, maakte hiervan het volgende verslag. Wat verandert er nu als men bij het houden van een toespraak gebruik maakt van de microfoon, die toegang geeft tot radio of tv? Het is een kwestie van schaalvergroting, waar bij een distributie-aspect gaat optreden. Die distributie vindt plaats onder controle van de overheid. Die controle vindt haar grenzen in het verdrag van Rome: art. 10. De grens is de bescher ming van de openbare orde. Dat is meer dan het uitblijven van wanorde. De andere kant is de beperking van de vrij heid van meningsuiting. Die vrijheid kan in conflict komen met het recht op privacy van de persoon. Dit is het sociaal aspect van de vrije meningsuiting. Zou men de overheid tot die bescherming kunnen dwingen? Dit is erg twijfelachtig. (Westerschouwen-arrest: was het een onrecht matige daad van de gemeente om een regeling ter uitvoering bestemmingsplan achterwege te laten? Hoge Raad: neen.) Hoe meer technische mogelijkheden hoe meer behoefte aan distributiemaatregelen. De ontvanger is echter niet verplicht om te kijken of te luisteren. Taak overheid: bepaling golflengten, energie, toelating reclame, vergunningstelsel voor zendtijden: verdrag van Rome laat dit toe. De overheid draagt de verantwoordelijkheid in concreto. Omroepwet kent verbod van pre ventieve censuur. Aantal leden van een organisatie is bepalend voor de zendvergunning. Het omroepbestel is open voor het overige. Concurrentie is moge lijk. De omroeporganen staan onder over heidscontrole en ontvangen bijdragen van de staat, (deel luister- en kijkgeld). Bij evaluatie de volgende elementen: 1Machtsverdeling, geen monopolie. 2. Democratische besluitvorming. 3. Bescherming individuele belangen. Recht op rectificatie bij onjuiste vermelding van feiten. In Zweden ombudsman op dit terrein. De luisteraars zijn een belangengroep, die zich hebben georganiseerd. Bij de nabespreking kwam aan de orde o.a. het recht op wederwoord van iemand, die meent in zijn rechten te zijn aangetast of in elk geval dat een verkeerd licht op de zaak is geworpen. A. Veenhoven De volgende bijeenkomst zal zijn op donder dag 16 januari 1975 om 20.00 uur in Abdij 11 te Middelburg. Spreker mr. C. J. van Heel, oud-chartermeester van het rijksarchief in Zeeland, provinciaal inspecteur der archieven in Overijssel, die zal spreken over: HET NOTARIAAT IN ZEELAND IN DE MIDDELEEUWEN. Deze lezing is tevens voor alle leden van het genootschap toegankelijk en wordt georgani seerd in samenwerking met de werkgroep Historie en Archeologie. Voor deze lezing zal alleen aan die leden van de werkgroep nog een convocaat worden ge zonden, die niet tevens lid zijn van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap. De contributie voor de Juridische Werkgroep is voor 1975 onveranderd (minimaal) ƒ6, over te maken op postgiro 3030652, ten name van Penningmeester Juridische Werkgroep Zeeland te Middelburg. Correctie In het vijfde nummer van het Zeeuws Tijd schrift (jaargang 1974) werd op blz. 18 ver meld, dat het lidmaatschap van het Genoot schap een vereiste is voor het lidmaatschap van de Werkgroep Historie en Archeologie. Dit is onjuist! Ook voor niet-leden van het Genootschap staat het lid maatschap van de Werkgroepen open.

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 22