mededelingen 23 In de algem.ene vergadering van het Genoot schap gehouden op 29 oktober 1974 werden de volgende besluiten genomen of mededelin gen gedaan: De heer J. G. W. Gispen te Middelburg werd als bestuurslid herkozen. Tot lid van de Commissie voor het Archief 1975 werden benoemd mevrouw dr. W. S. S. van der Feen-van Benthem Jutting, de heer M. P. de Bruin, drs. J. H. Kluiver, mr. J. A. Lantsheer. Tot lid van de kascommissie voor 1974 werden benoemd: de heren D. C. A. Lugt, J. L. van Leeuwen, mr. J. H. H. van West. Er werden 43 nieuwe leden benoemd. De lijst van nieuwe leden wordt elders in dit nummer afgedrukt. De ontwerp-begroting werd ongewijzigd vastgesteld, waarbij de contributie voor 1975 werd vastgesteld op 40, Het werk aan de Encyclopedie van Zee land vordert goed. Volgens het huidige schema zal de encyclopedie in 1976 ver schijnen. LEZINGENPROGRAMMA 1974/1975 Donderdag 16 januari 1975: Mr. C. J. van Heel: „Notariaat in de Middeleeuwen". Vrijdag 31 januari 1975 (Natuurkundig Ge zelschap): Ir. C. C. H. T. Daey Ouwens: „Andere energieb ronnen Donderdag 6 februari 1975: Prof. dr. J. J. Went: „Aandeel van kern energie in de totale energievoorziening". Maandag 17 februari 1975: Dr. C. A. van Swigchem: „Woonhuizen in Zeeland vanaf 1600". Vrijdag 21 februari 1975: Dr. P. K. van Daalen en G. Gyselen (in samenwerking met Ned.-Belg. Vereni ging Zeeland), over beeldende kunst. Dinsdag 25 februari 1975 (Natuurkundig Ge zelschap): Dr. H. Kluiver: „Huidige stand van za ken van de kernfusie". Donderdag 6 maart 1975: Prof. dr. W. van Gooi: „Enkele aspec ten van de energieproblematiek". Vrijdag 14 maart 1975 (Werkgroep Historie en Archeologie): G. A. C. van Vooren: „De emigratie naar West- Zeeuwsch-Vlaanderen in de 17de eeuw". Donderdag 20 maart 1975 (Juridische Werk groep): Prof. mr. W. C. L. van der Grinten: „De verantwoordelijkheid van de fabri kant voor zijn produkt". Dinsdag 25 maart 1975: Ir. M. D. Dalebout: „De rol van Zeeland in de Nederlandse energievoorziening". Donderdag 17 april 1975: Ir. E. J. Tuininga: „Maatschappelijke kosten-baten analyse". De lezingen van het Genootschap worden gehouden in Abdij 11 te Middelburg, aan vang 20.00 uur. De lezingen van het Natuur kundig Gezelschap worden gehouden in „De Schakel", Bachtensteene te Middelburg, aan vang 20.00 uur. Over de lezing op 21 februari georganiseerd door de Nederlands-Belgische Vereniging Zeeland en de lezingen op 14 maart 1975 en 20 maart 1975 georganiseerd door werkgroe pen van het Genootschap zal nog nader om trent plaats en aanvangsuur bericht worden. N.B. De datum van de lezing van ir. C. C. H. T. Daey Ouwens: „Andere energiebronnen" is gewijzigd van vrijdag 10 januari in vrijdag 31 januari 1975. Energiecyclus Nadat de cyclus energie in grote lijnen was vastgelegd, is gebleken, dat ook het „Natuur kundig Gezelschap" te Middelburg enige le zingen aan „energie" zou wijden. Daar de le zingen van het Natuurkundig Gezelschap en die van het Genootschap elkaar kunnen aan vullen is besloten de leden over en weer tot de lezingen toe te laten. In de cyclus zal getracht worden inzicht te geven in de verhouding tussen vraag en aan bod van energie op wereldschaal. Aan de aanbodzijde zullen bezien worden de fossiele energie (ir. A. Hols), de kernenergie (prof. Went en dr. Kluiver) en de „alternatieve" energiebronnen (ir. Daey Ouwens en prof. Van Gooi). De sprekers zullen daarbij tevens aandacht besteden aan de ontwikkeling van de vraag naar energie. Teneinde recht te doen aan de relatief be langrijke rol die Zeeland in de Nederlandse energievoorziening wellicht zal (moeten) spe len, zal ir. M. D. Dalebout, directeur PZEM, vervolgens over dit onderwerp een lezing hou den. Tenslotte zal ir. E. J. Tuininga aandacht vragen voor de maatschappelijke aspecten van de energiebalans. De energiecyclus omvat derhalve het volgen de: Maandag 9 december 1974: „Hoe groot zijn,, de wereldvoorraden energie en hoe groot is de huidige en toe komstige vraag met name wat betreft de fossiele energiebronnen?" Inleider: ir. A. Hols, adviseur olie- en gaswinning bij de Shell. Vrijdag 31 januari 1975: „Andere energiebronnen". Inleider: ir. C. C. H. T. Daey Ouwens, medewerker T.H. Eindhoven. Deze lezing wordt georganiseerd door het Natuurkundig Gezelschap. Donderdag 6 februari 1975: „Aandeel van kernenergie in de totale energievoorziening" Inleider: prof. dr. J. J. Went, oud-direc teur KEMA en SEP, oud-buitengewoon hoogleraar T.H. Delft. Dinsdag 25 februari 1975: „Huidige stand van zaken van de kern fusie". Inleider: dr. H. Kluiver, FOM-instituut „Rijnhuizen". Deze lezing wordt georganiseerd door het Natuurkundig Gezelschap. Donderdag 6 maart 1975 „Enkele aspecten van de energiepro blematiek". Spreker zal de vraag behandelen in welke mate alternatieve energiebronnen kun nen bijdragen tot de energievoorziening in samenhang met vragen over de groei van het energieverbruik. Ook andere fac toren, zoals zekerheid van de energie voorziening, zullen hierbij aan de orde komen Inleider: prof. dr. W. van Gooi, hoog leraar in de anorganische scheikunde te Utrecht en voorzitter Landelijke Stuur groep Energie Onderzoek. Dinsdag 25 maart 1975 „De rol van Zeeland in de Nederlandse energievoorziening" Inleider: ir. M. D. Dalebout, directeur PZEM. Donderdag 17 april 1975 Maatschappelijke kosten-batenana- lyse". Spreker zal de nadelen van steeds grotere energieproduktie afwegen tegen de mo gelijkheden en nadelen van afremming van de vraag. Inleider: ir. E. J. Tuininga, lid Bezin- ningsgroep Energiebeleid.

Zeeuws Tijdschrift | 1974 | | pagina 23