TIJD SCHRIFT Kees Cijsouw 17 Boerinnen-helmen Gehoor Registers De Zeeuwse boeren waren eind vorig jaar nog niet uit het nieuws verdwenen, of de Zeeuwse boerinnen kwamen erin. Ze protesteerden. Jawel tegen de in tussen van kracht geworden verplichting om bij het berijden van een bromfiets een valhelm te dragen. Ze voerden actie voor ontheffing, zonden de minister van ver keer en waterstaat voor dat doel een petitie en kregen voor hun streven zelfs de steun van de waarnemend-commissaris der koningin, die de minister voorde vrou wen in klederdrachtdispensatie" van de verplichting vroeg. ,,Een vrouw in klederdracht met een val helm is een belachelijk figuur", verklaarde een van de initiatiefneemsters. ,,Het is geen gezicht en het doet afbreuk aan het kostuum. Het is ten ene male onmogelijk hun schoon traditioneel kapsel te combi neren met een valhelm.Het initiatief hielp weinig, de minister hield voet bij stuk: mutsen af, helmen op. De problemen van de in klederdracht ge hulde Zeeuwse dames ontmoetten in de pers ook minder begrip dan de problemen van hun echtgenoten in de voorbije na jaarsmaanden. Je merkte het al aan de manier, waarop de berichten over de actie van koppen waren voorzien in de kranten. Vrouwen in klederdracht willen baas op eigen hoofd. Voor ons is de valhelm geen hoofdzaak, maar kopzorg. En hier en daar werd gesproken van een ,,goed gemutst" protest. Deze en gene rubriekschrijver ging er flink tegenaan. Jan Blokker sprak in de Volks krant overEO-achtige achtergewesten". Urk, Spakenburg, Zeeland ik zou die nesten voor geen goud willen missen. Geen televisie in de kamer, altijd een do minee voorbij, voortdurend in het voorge schreven pak en alles wat er na Thor- becke is uitgevonden kunnen we gevoeg lijk als werk van de duivel beschouwen. Voor Blokker was het eenvoudig:Of die mensen kopen morgen een deux-pièces bij C Et A en tuffen er verder lustig op los, óf ze houden dat kostuum aan en nemen de paardentram als ze zich moeten ver plaatsen. En dan was er Panorama-hoofdredacteur Gerard Vermeulen, die in zijn weekblad flink deed over de valhelm in Zeeland. Hij had het over de dracht als over ,,zo'n pot sierlijk kostuum met kanten muts en ruim keursje en baaien rok tot op de klompen", noemde het protest vindingrijkonzin van de bovenste plank van de linnenkast". ,,De valhelm" zei Vermeulen is geen kwestie van mooi of lelijk, maar van leven of dood.Eén van zijn tien stellingen over de kwestie was dan ook: ,,Een kanten mutsje rond een dood hoofd is nog lelijker dan een metalen valhelm rond een levend Zeeuws vrouwenhoofd.Vermeulen toonde zich geen fan van de klederdracht: ,,De vette spekarmen onder te korte mouwtjes zijn om van te rillen; de wijde rokken verstoren de charme, die uitgaat van de vrouwenbil. Als vrouwen in klederdracht van de val helm willen afkomen, is er slechts één goed middel volgens de hoofdredacteur van Panorama: de bromfiets laten staan en zich per fiets van het ene naar het andere oord verplaatsen. Dat is eenvou dig, want zegt Zeeland-kenner Vermeu len: ,,De oorden in Zeeland verschillen zo weinig van elkaar, dat lange fietstochten overbodig zijn. Recentelijk lazen we ergens, dat de mi nister voor mensen met bovenmaatse hoofden speciale valhelmen zal laten con strueren. Misschien kan een drachtgevoelige fabri kant tegelijk een voorraad Zeeuwse kap pen inslaan, daarin de valhelm inbouwen en ze als valhelm-Walcheren, valhelm- Zuid-Beveland katholiek, valhelm-Axel op de markt brengen. Als u het ons vraagt, botert het niet tus sen de Middenzeeuwse steden. Er is een tijd geweest, dat men in Middelburg en VHssingen met grote regelmaat kon horen spreken over een dubbelstadsgedachte dat was in dezelfde tijd, dat men in Goes morrend kon horen spreken over Middel burg en VHssingen. Maar sinds enige tijd morren VHssingen en Goes samen in de richting Middelburg. Neem nou de reorganisatie van rijkswater staat in Zeeland. VHssingen heeft al enige tijd geleden een ballon opgelaten, die èn de verplaatsing van het oude stadhuis èn de concentratie van waterstaat in de stad zou verzekeren: zet het stadhuis neer aan de Zeilmarkt en biedt het rijkswaterstaat aan als huisvesting, zo was de gedachten- gang. En van Goes uit zijn brieven ge schreven aan de minister om hem kom mervol kond te doen van het verlies aan werkgelegenheid bij vertrek van bijvoor beeld de milieu-afdeling uit 's-Heer Arendskerke en hem met kracht de cen trale ligging van de stad aan te prijzen een ideale omgeving om waterstaat te vestigen. Uit Middelburg hoorde men weinig van acties, brieven en bezoeken aan de mi nister maar rijkswaterstaat wordt er wel geconcentreerd. En dan is er het plan voor een cremato rium in Zeeland, waartoe de raad van Mid delburg laatst heeft besloten. In Middel burg werd betoogd, dat het crematorium er voor ,,heel Zeeland" komt en werd de suggestie gedaan, de andere Zeeuwse ge meenten te vragen bij te dragen in de ex ploitatie men dacht in dit opzicht aan Goes, Terneuzen, VHssingen en Middel burg gezamenlijk. 't Viel fout, hoor in Goes. ,,ls het nu werkelijk zo, dat de brutalen de halve wereld hebben?", riep een Goes' raadslid grimmig uit. ,,lk zou me een ge zamenlijke exploitatie kunnen voorstellen, waarbij dan ook de geografisch meest gunstige pbats zou worden aangewezen. Die zou kunnen liggen op het snijpunt van de oost-west- en noord-zuid-verbindingen in Zeeland. En jawel dat ligt in de buurt van Goes. Een PvdA-raadslid in Goes citeerde dan ook met instemming de visie van een Mid delburgs SGP-raadslid, dat zich had afge vraagd of Middelburg nu wel zo gunstig ligt voor een crematorium. Zó vinden in Midden-Zeeland links en rechts elkaar. Maar de steden? Ho maar. De nieuwe commissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boerden zo lazen wij medio december in een introductie-inter-

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 21