de haven, werk- én wijkruimte, monument in de samenleving 102 haven gaan uitbaggeren. Doet men dat eerst, dan is er alle kans dat de muren in storten. Vreemdelingen die Zierikzee bij hoog water binnenvallen en bij laag tij op één oor komen te liggen willen de vroeden van de stad nog wel eens droefgeestig verwijten dat die haven niet op diepte wordt gebaggerd (het verschil tussen eb en vloed is hier gemiddeld drie meter, niet kinderachtig) maar dat op diepte brengen is gewoon niet te betalen als er geen toe komstperspectief is. En dat perspectief hangt weer samen met de toekomst van de afsluiting der Oosterschelde: hoe groot wordt het tijverschil straks? Wordt het an derhalve meter ongeveer, dan lijkt dat voor watersporters ideaal, en ook voor de aanleg in feite sterke uitbreiding van een jachthaven in Zierikzee's Nieuwe Ha ven, vooral als zal blijken dat het hoge water minder hoog en het lage water minder laag wordt. En dan zou nog een hartewens in ver vulling kunnen gaan: Zierikzee heeft hartje stad die fameuze Oude Haven, vol bij vloed, leeg bij eb. Burgemeester De Meester had eens buitenlandse landkrab ben op bezoek; het was ebbe en de Oude Haven lag als een slikplaat tussen zijn hoge muren. De gasten vonden het niet mooi. „Da/7 iaat ik het veranderen", sprak de magistraat. En zie: toen men zes uren later terug keerde van een tocht over het eiland was de haven vol water Hoe verrukkelijk die Oude Haven, om kranst door grandioze bouwwerken, kan zijn wanneer er schepen in liggen, werd duidelijk in de zomer van 1972 tijdens de feesten der platboomjachten. Veel plat bodems lagen er toen, de Oude Haven had weer een functie, en wie aanvaardt dat de tijd van hoogaarzen en beurtschip pers nu eenmaal voorbij is, zal het een zin volle functie vinden. De Oude Haven kan jachthaven worden, maar ook hier geldt: dan moeten eerst de kademuren verbeterd worden. Daarna kan men gaan baggeren. veel mogelijkheden om hier tot harmoni sche ontwikkelingen te komen: zowel voor wat de oude havens betreft (Brou wershaven en Goes onder anderen be wijzen het) als voor wat nieuwe aangaat. Maar dan moet niet iedere gemeente zeg gen: ,,Ook wij zullen en moeten En dan moet men aan projectontwikkelaars wel terdege vragen wat ze nu eigenlijk willen ontwikkelen. Er is al zo veel ver knoeid in Zeeland, dat niet verknoeid be hoefde te worden. Een haven is maar een wijk- of werk ruimte. Op zichzelf geen monument. Maar menige haven van Zeeland werkt mee aan de bepaling van een monumentale sfeer, of aan de verwezenlijking van harmonie in de ruimte. Zowel bij de aanpak van oude als de aanleg van nieuwe havens zou men hierop altijd bedacht moeten zijn. Mogelijkheden Zeeland heeft zo veel havens. Een handvol slechts werd hier maar éven bekeken. Oude haventjes, omzoomd door eerbied waardige huizen. Nieuwe havens, ont staan door de Deltawerken (Schelphoek, de havens aan de binnenkant van de Brouwersdam, Bommenee). Er zijn zo

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 14