de boerderij in het landschap 104 Boerderij bij 's-Heer Arendskerke. en mooi of lelijk. Dat maakt het mogelijk ze van elkaar te onderscheiden en een voudig te groeperen, net zoals we de uur- cijfers op de klok groeperen tot kwartieren en de decimeters op het lid van de duim stok samenvatten. Daarom zijn horloges zonder basis-indeling toch duidelijk en is een duimstok veel gemakkelijker af te le zen dan zo'n metalen rolcentimeter. Hoe belangrijk dit is, blijkt als we ons oude cultuurlandschap vergelijken met een mo dern cultuurlandschap als bijvoorbeeld de Noordoostpolder. Bij de ontginning van dit gebied twijfelden landbouwkundigen al aan het nut van grote schuren. Toen is hun waarde voor het landschap in de overwegingen betrokken en zijn de schu ren gebouwd. Ze zijn soms wat mager van materiaal, maar goed van vormgeving naar klassiek patroon. Toch is het geheel mislukt want ze zijn bedrijfsgewijs niet gelijkvormig, maar gelijk en hun groepe ring is te simpel van patroon. Ze staan links of rechts op de kavel, voor of naast het huis en met de nokken evenwijdig aan de weg of loodrecht er op. Dat kunstje hebben we snel door en het boeit ons niet. Zo zien we de kwartieren op de klok wel, maar niet hoe laat het is. Vijf of zes van zulke groepen op dezelfde afstand langs een rechte weg kunnen we niet meer overzien. We kunnen immers maar tot drie tellen. Dan moet er iets anders ko men, desnoods iets lelijks. Dat mist de Noordoostpolder en dat ervaren we als saai. Erger is dat er in dit soort landschap pen relatief veel verkeersongelukken ge beuren. Daar zijn duidelijk aanwijsbare redenen voor. In de eerste plaats zijn de wegen te recht en te lang. Daardoor verloopt het perspectief statisch en rechtlijnig; er ko men geen hoekverdraaiingen in ons ge zichtsveld zodat het beeld niet langs de horizon schuift. We zien alles alleen maar recht vooruit en dat maakt het moeilijk om afstanden en snelheden te schatten. Net zo moeilijk als met één dicht geknepen oog de punt van een potlood te pakken dat voor ons op tafel ligt. Vervolgens zijn de wegen en wegkruisingen te gelijkwaar-

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 16