ZEEUWS TIJDSCHRIFT JAARGANG 25 nummer4-1975 ZEELAND MONUMENTAAL I Een extra-dik nummer over monumenten is in dit jaar van het monument nu a/ierwege zoveel bijzondere aandacht aan het monument wordt gegeven, allesbehalve een geringe opgave. Daar kan dan worden bijgevoegd: zélfs of misschien juist in een vrij rijk met monumenten van allerlei aard gezegend gewest als Zeeland. De redactie heeft voor dit themanummer bewust moeten kiezen uit een veelheid van onderwerpen en een nog groter verscheidenheid aan benaderingswijzen. Overgebleven is een kleine waaier van gegevens die, de lezer zal het merken, zeer gemakkelijk breder en wijder open te vouwen is. De redactie heeft zich beperkt tot een vrij gering aantal onderwerpen dat in ander verband nogal zelden en dan nog beperkt „aan bod" komt. Wie wil kan er enige liefde voor het kleine monument in ontdekken, een bescheiden extra-lichtje op dingen die men alledaags is gaan vinden, zaken die bij hun en onze omgeving horen. Dat kan duiden op samenhang en ook dat hoorde tot het streven: het kleine monument in samenhang met het grotere geheel waar het onlosmakelijk deel van uitmaakt. Zelfs wie zich al die beperkingen oplegt, komt aan alle kanten voor een „teveel" en een „tekort" te staan, een overrompelend teveel aan boeiende zaken en een beklemmend tekort aan ruimte, krachten en andere middelen om dat al te kunnen verwerken. Zo zal men in de volgende bladzijden meer missen dan vinden en zullen er wellicht meer vragen blijven dan er antwoorden gegeven konden worden. Wie de beperkingen kent, zal - naar gehoopt wordt - blij zijn met het kleine in vondst, bevinding en antwoord. Hem en haar zij mede tot troost dat de redactie, nu zij - bescheiden - gesproken heeft, het onderwerp „monument" onmogelijk als causa finita kan beschouwen en daarom stelt zij in deze „jaargang van het monument" ook buiten dit nummer nog heel wat monumentaals in het vooruitzicht: klein, groot en daartussen. De redactie dankt prof. mr. dr. C. A. van Swigchem gaarne voor zijn hulp en bijstand. O.

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 1