DE DRIE RINGEN (kijk op monumenten) M. P. de Bruin 108 In de sectie Cultuurbehoud van de Zeeuw se Culturele Raad werd in het kader van het Monumentenjaar het plan geopperd om in een aantal dorpen banken te plaat sen met uitzicht op kerken en andere mo numenten. Voor Schouwen werden als voorbeeld-dorpen gekozen: Dreischor, Noordwelle en Nieuwerkerk (Duiveland). De keuze werd gedaan door Wim Hofman en schrijver dezes. Die keuze was niet willekeurig, want het betreffen hier ringdorpen met monumen ten die het bekijken ten volle waard zijn. Op de ronde vorm van Dreischor is zelfs een liedje gemaakt: Rond is Dreister Dreister dat is rond En as je 't niet gloave wil Dan gae je ma is rond. (Zeeuws Woordenboek Voor we het hebben over de plaats van de banken, eerst iets over de dorpsvormen zelf. Op Schouwen-Duiveland zijn de ring dorpen goed vertegenwoordigd: Renesse, Haamstede, Noordwelle, Serooskerke, Noordgouwe, Dreischor, Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Bij het uitkiezen speelde zowel de kwali teit" van de monumenten als de gaafheid van vorm van de vroegere nederzetting een rol. Na een tocht over het eiland leken de in de aanhef genoemde drie dorpen in aanmerking te komen met aan kop: Drei schor. Wanneer zijn de ringdorpen, die op de an dere Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden ook voorkomen, ontstaan? De Klerk heeft in zijn scriptie over de typologie van de nederzettingen op de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden een periode genoemd tussen circa 950 a 1000 en circa 1100, waarin een deel van de ringdorpen hun oorsprong kunnen hebben. Bij die datering is uitgegaan van de ver- Dreischor, het oude gemeentehuis aan de kerkring.

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 20