de drie ringen 110 onderstelling, dat zich pas circa 950 a 1000 een zekere concentratie van de bewoning in de dorpen zal hebben voltrokken. Hier bij komt nog een interessant probleem naar voren namelijk dat van de parochie stichting, waarbij veel auteurs hebben aangenomen dat de centraal gelegen kerk het oudste element van het dorp moet zijn geweest. Dekker heeft in zijn dissertatie over Zuid- Beveland nuchter opgemerkt: „Primair is de woonkern, secundair de behoefte aan een kerk. Een kerk kan pas gesticht en in stand gehouden worden als er mensen zijn die dit op zich nemen." De massale parochiestichting, er kan zelfs van een bevolkingsexplosie gesproken worden, begint aan het einde van de 12e eeuw, een datering die de stichting van de oudste dorpen niet in de weg staat. Bij de ringdorpen is de kerk, in overgrote meerderheid de Nederlands Hervormde kerk, centraal. Het is meestal ook het oudste gebouw. Het kerkhof om het ge bouw heeft ter afscheiding dikwijls een laag, bakstenen muurtje. Dreischor heeft verder nog de ringgracht, die bij heel wat ringdorpen is verdwenen. Centraal is bij Dreischor de gerestaureerde gotische kerk. Bij de restauratie, die in 1964 werd voltooid, verloor de kerk haar „Byzantijn se" uiterlijk, dat zij een eeuw geleden had gekregen. De kwalificatie Byzantijns is niet uitzonderlijk als wij bijvoorbeeld letten op het front van de Nieuwe kerk in Mid delburg in de vorige eeuw. Als hulpmiddelen voor de bestudering van de kerk en kerken in het algemeen zijn aan te bevelen het „Kunstreisboek voor Ne derland", ook in gedeelten verschenen, „Langs Zeeuwse Monumenten" van ir. H. de Lussanet de la Sablonière en H. Janse „Kerken en torens in Zeeland". Wanneer men over de ring wandelt, zal men al spoedig het voormalige gemeente huis ontwaren, met een trapgevel uit 1637. Voorde Bataafse-Fransetijd was dit het gerechtshuis, waar in principe over Nieuwerkerk, kerk in de ring.

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 22