de drie ringen leven en dood van misdadigers kon wor den beslist aangezien Dreischor een hoge heerlijkheid was. De gevel van het ge rechtshuis biedt de beschouwer de stenen met het wapen van Zeeland en Dreischor en tussenin: het Justitiabeeld. Vrouwe Justitia, compleet met blinddoek, zwaard en weegschaal, lijkt meer op een lieftallig boerenmeisje dan op de strenge en ver heven vrouwe der klassieken. Zij heeft in Dreischor zelfs een ondeugend trekje, want haar rok is tot boven de rechterknie opgetrokken. Boven de deur van het ge rechtshuis staat een spreuk die aan het bijbelboek Deuteronomium herinnert: „Doet wel en vreest niemand". De eventueel te plaatsen banken kunnen het beste tegen de gevels van de panden rond de ring geplaatst worden, daar horen ze in feite als van ouds te staan, met het zicht op de kerk. Het spreekt vanzelf dat hierover in goede harmonie overleg moet worden gepleegd met bewoners, eige naars en instanties. Bij een zo gave ring als van Dreischor mag men pleiten voor een parkeerverbod. De kerk biedt binnen ook veel dat het bekijken waard is. In het koor, dat een houten tongewelf heeft, zijn de gebruike lijke steigergaten onder de goot dichtge maakt door middel van ongeglazuurde potten met als deksel aan de binnenzijde een houten open bewerkt paneeltje. Ver der vindt men in de kerk indrukwekkende 18e-eeuwse graftomben van Johan Daniël Ockerseen Pieter Mogge, ambachtsheren van Dreischor. De macht, die zij bezaten, straalt nog van deze tomben af. Niet ver geten mag worden de bij de laatste restau ratie gereconstrueerde oude doopkapel, een verrijking zowel van in- als exterieur. Bij het rondgaan van de ring zullen aan de kijkers" de leuke stoepen en ijzeren hek ken opvallen. In Noordwelle waren wij in het hartje van de zomer aan het begin van de middag. De ring was geheel en al verlaten maar aan de geparkeerde auto's was te merken dat er nog al wat toeristen waren. Wan neer wij de kerk bekijken valt de scheve toren op, die bij de restauratie opnieuw geschraagd werd door machtige steun beren. Duidelijk is te merken dat het cen trum op een „berg" is gebouwd. Al rond gaande is aan de sporen in de muren van de kerk goed te zien, dat bij de laatste restauratie het gebouw een gedaantewis seling heeft ondergaan zowel in- als uit wendig. Ook hier is het plaatsen van een aantal banken zeker verantwoord. In Noordwelle vooral is de ruimtewerking van de ring goed te merken. In letterlijke zin werkt hier de vorm ontspannend. Nieuwerkerk in Duiveland, om precies te zijn, heeft eveneens een ruime ring. Voor de reformatie vervulde de kerk als colle giale of kapittelkerk een belangrijke func tie. Het schip werd in 1583 na een brand afgebroken, maar onvergeeflijk is de daad van de Duitsers toen zij in 1944 de indruk wekkende zeskantige toren, met de haag- se Sint-Jacobstoren de enige zeskant in ons land, hebben opgeblazen. Koor en sacristie zijn desondanks het bekijken ten volle waard. Hoewel aan de zuidzijde een begin is gemaakt met het plaatsen van banken, zouden aan de oostzijde zeker nog een aantal geplaatst kunnen worden. Niet alleen op Schouwen-Duiveland, maar ook op Zuid-Beveland zijn er dorpen die zeker een aantal banken verdienen. Neem bijvoorbeeld Kloetinge waar langs de vae- te banken op hun plaats zouden zijn met uitzicht op de kerk. Voorlopig dachten wij ons te beperken tot Schouwen-Duive land. Wellicht zijn er lezers die nog veel betere ideeën hebben. Tenslotte gaat het om de verwezenlijking van de plannen. Als suggestie werd in de sectie Cultuur behoud de gedachte gelanceerd om finan ciële instellingen als banken voor de plan nen te interesseren. Banken door banken.

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 23