ZEELAND MONUMENTAAL II 123 Zeeland monumentaal: rijk en gezegend zou men kunnen zeggen. Twee voor beeldsteden, Middelburg en Zierikzee én een reeks objecten die daar eigenlijk best in zouden passen. Aandacht voor het grote? Kijk om u heen als gij daarvan de tekenen zoekt. Het hoge wijdse pol derlandschap, de duinen, de ritmiek van het cultuurland, zo goed als het laatste stukje Kromme Poel, de heggen bij Nis- se, Saeftinge, de Oostzeeuwsvlaamse haventjes, Canisvliet. ik dacht temidden van dit open zee-landschap van de Delta aan niets anders dan aan iets monumen taals, dat zowel het grote als het kleine omvat. Gedachten op de vlucht? Misschien. Wie het wat aardser wit houden kan - bijvoorbeeld - terecht in Middelburg en Zierikzee. Voorbeeldsteden. Ais er een afvallen moest en ik zou keuze- meester zijn, dan bleef Zierikzee over, die kleine Noordeuropese parel van ste- deschoon, waar de slikkerig-droge haven gerust wat mag stinken. Ze stinkt dan toch maar ver beneden Europa's fraaiste poorten, ver beneden het stompe kopje van de Sint-Lievens Monstertoren, te midden van de honderden bekoorlijke huizen, al is er hier en daar wel eens een pui grondig met glazuurtegeltjes ver pest. In dat Zierikzee valt ook voor het nieuwe monument in samenhang met het oudere omringende geheel goed nieuws te meiden: terecht werd er het zo fraai aangepast gebouwde Jannewekken- Cebecohuis internationaal bekroond. Een project méér om met recht en reden trots op te zijn, een kleintje in het grote geheel. Zierikzee wacht overigens ook de restau ratie van de Monsterkerk, waarbij men verwacht delen van het oude, oorspron kelijke (en wél mooie) kerkgebouw aan het licht te brengen. Er zij licht. Is Middelburg dan zoveel minder fraai? Waarschijnlijk niet, maar het is er alles wat opvallender, wat minder stil, wat minder gewoontjes ook. Het Middel burgs monument draagt de hoge hoed, het doet dat met zwier, seigneuriaal, maar het let niet altijd even goed op de juiste combinaties. Zo vindt de eenling die ik ben nogal wat anti-voorbeeldigs in deze voorbeeldstad. Ik kan maar moeilijk door de Sint-Pieterstraat komen, langs dat hellend schip van staat dat men de „aangepaste nieuwbouwvleugel van de abdij" noemt. Moest dat nu? En moest dat ook, die duiventillerige toren in een bepaald onaangepaste stijl? En dat doorbreken van het ritme op het zalige plein, met die uitspringende py lonen vóór de bronzen (sic) deur der staten? Mocht dat eigenlijk wel, die hardstenen „baljes" voor hetzelfde ge bouw? En loopt het gouverneurshuis, waar het gezag met een constante van eeuwen is gediend, zéker nu er tenslotte toch een gewone commissaris is komen wonen, niet al te pa/eisjesachtig weg? Ik geef toe: vragen van de eenling. Maar die vraagt dan ook nog even wanneer die lichtbak voor het Zeeuws Museum nu eens wordt weggehaald? Het licht gaat immers nimmer vóór sluitingstijd aan en wie anders dan een snode dief moet er dan nog in het museum zijn? Het is overigens wel erger geweest. Een tijdje geleden spoot het Balansfonteintje (op wat men in Middelburg wel het Place de Lussanet noemt) nog water in zuurtjeskleuren tegen de bruine bomen. Nu is dat „ontkleurd", de bierblikjes zijn gebleven. Kerk te Wemeldinge met de Sinte-Wilgefortis-steen Toch Middelburg? Ja, ja. Want er is zo veel waarvoor beperkende vragen niet gelden, zoveel echt voorbeeldigs dat ik de hoed licht waar de stad die zwierig ophoudt. Zeeland monumentaal. Men zou er een rondreis van kunnen maken, met iets van avontuur er in. „In het spoor van Keldermans", zou zo'n tocht kunnen heten of „in het spoor van Rombout Verhulst". Men zou er een stijlpuzzel aan kunnen verbinden zoals de Gazet van Antwerpen in het Vlaamse doet. Ik ga maar door het land en stip hier en daar wat aan. De kerk van Brouwershaven bijvoor beeld, misschien wel een van de eerste duidelijke voorbeelden van systema tische etappebouw. De Konyershuisjes ais klein monument bij Noordgouwe, de ring van Dreischor rond de prachtige kerk waar men toch van kan houden zoals ik onmogelijk houden kan van de - om vriendelijk te blijven - „niet zo bijster gelukkig" herbouwde Winden burg aan de rand van dezelfde dorps kom. Kijk ook eens in die kerk. Wie wil spreken over kleine monumenten kan daar terecht bij de heel fraaie vormen van

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 35