Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen redactie: mr. C. Kannegieter GRAMMOFOONPLAAT HISTORISCHE ORGELS IN ZEELAND In het Archief van het Genootschap zijn de af gelopen jaren artikelen gepubliceerd over his torische orgels in Zeeland; in 1972/73 over historische orgels in kerken op Noord- en Zuid-Beveland, in 1974 over orgels in kerken op Walcheren. Het wordt algemeen als een gemis ervaren dat in deze beschrijvingen aan het meest essentiële aspect van het orgel, de grote klankrijkdom van het instrument, geen recht kan worden gedaan. Om hieraan tege moet te komen heeft het Bestuur van het Genootschap op voorstel van de auteur van genoemde artikelen, de heerj. H. Kluiver, en met instemming van de ledenvergadering be sloten een grammofoonplaat uit te geven met opnamen van een aantal van de fraaiste en best geconserveerde historische orgels in Zee land. Voor deze grammofoonplaat zijn twee promi nente Zeeuwse organisten aangezocht: Bram Beekman en Stoffel Gunst. Bij de keuze van de te bespelen instrumenten zijn een aantal criteria gehandteerd. In de eerste plaats een zo groot mogelijke verscheidenheid in bouw trant, vervolgens vertegenwoordiging van alle categorieën van omvang en ten slotte een zo groot mogelijke mate van oorspronkelijkheid. Hieruit is de volgende keuze geresulteerd: 1. Middelburg, Oostkerk gebouwd door de gebroeders De Rijckere 1779-1782, drie klavieren en pedaal. 2. Middelburg, Lutherse Kerk gebouwd door Johannes en Andries Duyschot 1706-1707 uitgebreid door Joh. Caspar Muller in 1754, twee klavieren en aangehangen pe daal. 3. Middelburg, Engelse Kerk gebouwd door Gerard Stevens 1760-1761, één klavier en aangehangen pedaal. 4. Baarland, Hervormde Kerk gebouwd door J. J. Moreau, twee klavieren en aangehan gen pedaal, van oorsprong een groot huis orgel. 5. Meliskerke, Hervormde Kerk gebouwd door Pieter Weidtman omstreeks 1740, één klavier, oorspronkelijk een huisorgel. In deze keuze zijn Nederlandse, Zuidneder landse en Duitse orgelbouwers vertegenwoor digd. In overleg met de organisten is de muziek zoveel mogelijk gekozen in overeenstemming met het specifiek karakter van de instrumen ten. Hetzij muziek van componisten uit de omgeving van de ojgelbouwers of muziek die aanvankelijk op de orgels gespeeld kan zijn. Het programma is als volgt: Oostkerk Middelburg L. Chaumont, Suite du huitième ton. (Beekman); Lutherse Kerk Middelburg A. van Noordt, 5 bewerkingen psalm 6 (Gunst); Engelse Kerk MiddelburgJ. Boyce, Voluntary nr. 1 in d gr. (Gunst); Hervormde Kerk Baarland J. H. Fiocco, Ga votte in d kl. M. v. d. Gheijn Fuga in g kl. (Gunst); Hervormde Kerk Meliskerke P. Bustijn, Suite nr. 4 in D (Beekman). De duur van de plaat is tweemaal 22 minuten. Een bijzonderheid is de muziek van Pieter Bustijn. Deze was van 1681 tot 1729 organist en klokkenist te Middelburg. Omstreeks 1712 zijn van hem uitgegeven ,,IX Suittes pour le Clavessin", waarvan slechts twee exemplaren bewaard bleven. Met de vierde suite van deze verdienstelijke musicus is ook een Zeeuws componist op de grammofoonplaat vertegen woordigd. De grammofoonplaat zal een fraaie kleuren- hoes krijgen, met een kleurenfoto van het orgel in de Oostkerk te Middelburg en het embleem van het Genootschap op de voor zijde (de rots met de zeven vrije kunsten, waaronder de muziek, in dit verband zeer toe passelijk) en informatie over de organisten, componisten en muziek op de achterzijde. Op een afzonderlijk inlegvel zullen een foto, korte beschrijving en dispositie van de orgels wor den opgenomen alsmede de registraties van de uitgevoerde muziek. Het Genootschap wil zijn leden deze plaat voor een speciale prijs aanbieden. De prijs voor derden zal 20,- bedragen, maar leden van het Genootschap kunnen de plaat bij voorintekening vóór 1 december 1975 voor ƒ16,- verkrijgen. De plaat zal omstreeks die datum gereed zijn. Voor toezending zal onder de huidige posttarieven 2,50 worden bere kend. Wij hopen dat vele leden van deze gelegen heid gebruik zullen maken. U kunt hiermee niet alleen uzelf veel luistergenot bezorgen, maar u steunt daarmee tevens een project waarbij de klankrijkdom van belangrijke his torische orgels in onze provincie wordt gere gistreerd. Bestelling kan alleen geschieden door storting van 18,50 op gironummer 2830145 t.n.v. thesaurier van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen te Middelburg vóór 1 december. Toezending zal na gereed komen van de plaat zo spoedig mogelijk ge schieden. Na 1 december zal de plaat op de boven- aangegeven wijze alleen kunnen worden ver kregen door overmaking van 22,50. INDICEREN ARCHIEF GENOOT SCHAP TIJDVAK 1769-1800 Enige leden werken op dinsdagavonden aan een index op de notulen en de ingekomen stukken over 1769-1800 van het archief van het genootschap, dat enige tijd geleden werd gedeponeerd bij het rijksarchief in Zeeland, St.-Pieterstraat 38 te Middelburg. Daar het een omvangrijk karwei betreft, dat thans slechts langzaam vordert, hopen we dat nog meer mensen willen meedoen. Het is fascine rend werk de stijl van de tweede helft van de 18e eeuw te proeven, een tijd dat heel wat prijsvragen over uiteenlopende onderwerpen werden uitgeschreven... en beantwoord. Dit indiceerwerk is een initiatief van de werk groep historie en archeologie. U kunt hierover inlichtingen verkrijgen bij de voorzitter van die werkgroep drs. J. H. Kluiver, Dam 63 te Middelburg en bij jhr. dr. G. F. Sandberg, chartermeester aan het rijksarchief (tel. 01180-12767 of thuis: Churchill-laan 2, Mid delburg, tel. 01180-14090). Men is niet ge bonden aan de dinsdagavond, men kan er ook overdag aan werken op het rijksarchief. Verslag van de lezing van prof. mr. W. C. L. van der Grinten (Nijmegen) gehouden voor de juridische werkgroep op 20 maart 1975 over „PRODUCTENAANSPRAKELIJK HEID". Spreker vroeg zich af of de fabrikant aanspra kelijk is voor zijn product en gaf daarbij enige voorbeelden uit de rechtspraak: bij het ope nen van een Exotafles raakte een jongeling zijn oog kwijt; een kruik bleek te lekken, waardoor een baby ernstig werd gewond; margarine zou huidziekte hebben veroor zaakt; de stuurinrichting van een auto bleek ondeugdelijk te zijn. De inleider wees op de klassieke leer, welke uitsluitend de aansprake lijkheid ex contractu kent. Is de detailhande laar aansprakelijk tegenover de koper? Prof. v. d. Grinten besprak kritisch de rege ling voorgesteld in het ontwerp B.W. over de aansprakelijkheid. Uitgangspunt voor spreker was dat de procucent wel aansprakelijk is voor zijn product bij schade aan mensen, maar dat hij niet,verplicht is bedrijfsschade te vergoe den. De inleiding ontlokte een uitvoerige dis cussie onder meer .strict liability" en de rege ling dat de gebruiker van een installatie (bij voorbeeld kernreactor) aansprakelijk is en niet de fabrikant daarvan. De gebruiker kan zich verzekeren, voor de fabrikant is dat on doenlijk. Ondergetekende heeft van deze avond een verslag van 6 pag. samengesteld, te lang om hier op te nemen. Belangstellenden daarvoor kunnen zich tot hem wenden. Middelburg, Churchill-laan 2.G. F. Sandberg

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 39