mededelingen 128 LEZINGENCYCLUS GEZONDHEIDSZORG IN EEN VERANDERENDE WERELD De ambachtelijke geneeskunde, in welke vorm ook bedreven, richt zich bij uitstek op de indi viduele mens: gezond zijn en ziek zijn worden immers door ieder mens persoonlijk en lijfelijk ervaren. Maar ons eigen individuele wel en wee heeft zijn weerslag op de groep, waarvan we deel uitmaken. De zorg voor de gezond heid is nauw verweven met de maatschappij, waarin we leven. In deze korte lezingencyclus willen we, aan de hand van enkele voorbeelden, dit aspect van de gezondheidszorg belichten. 1Zo vraagt de omzetting van de toenemen de bezorgdheid over ons leefmilieu in een practische politiek om normen. Normen die ontleend zijn aan medisch-technische kennis over de inwerking van bepaalde stoffen op de mens, maar probleem is het maatschappij-gebonden factoren meespe len. Dit probleem is het onderwerp van de eerste lezing, te houden door Prof. Dr. R. L. Zielhuis, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. De lezing wordt gehou den op dinsdag 4 november 1975. 2. Een heel ander voorbeeld hoezeer indivi duele en (micro-) maatschappelijke pro blemen vervlochten zijn, vinden we bij voorbeeld bij kinderzorg. In hoeverre is de begeleiding en behandeling van het kind zelf nog zinvol, als we daarbij het gezin, waarheen het kan terugkeren uit het oog verliezen. Mevrouw Dr. M. J. van de Vooren, kinder arts en de heer G. J. de Jager, directeur Vereniging Kinderzorg te Middelburg zul len dit onderwerp toelichten. De lezing wordt gehouden op maandag 8 december 1975. 3. Vooral ten aanzien van „indrukwekkende" ziekten, zoals kwaadaardige aandoeningen en hart- en vaatziekten, komt dikwijls de vraag naar vroegtijdige opsporing naar voren. Over de algemene en de practische vragen bij dit type onderzoek (screening) zult u de heer J. G. W. Gispen, bedrijfs arts van de Kon. Mij. ,,De Schelde" te Vlissingen, kunnen beluisteren. Deze le zing wordt gehouden op dinsdag 27 janu ari 1976. 4. En tenslotte is er de maatschappelijk ui terst belangrijke vraag: hoe kunnen we de beschikbare middelen zo doelmatig moge lijk besteden. De Staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, de heer J. P. M. Hendriks, is aangezocht dit onderwerp te behandelen. Een toezegging is echter nog niet ontvangen, zodat voor deze lezing nog geen datum is bepaald. LEZINGENPROGRAMMA 1975/1976 1975 maandag 13 oktober: Juridische Werkgroep. Prof. mr. J. de Ruiter (V.U.) over „Ver beteringen van de rechtspositie van minder jarigen". maandag 20 oktober: Drs. P. J. Verkruysse over „Matheus Smalle- gange en zijn cronyk van Zeeland". Deze lezing wordt gehouden in het Museum van Zuid- en Noord-Beveland te Goes in sa menwerking met de Werkgroep Historie en Archeologie en de Heemkundige Kring van de Bevelanden. dinsdag 4 november G: Prof. dr. R. L. Zielhuis, Hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam spreekt over „Normen" (le lezing cyclus gezondheids zorg). dinsdag 25 november: Prof. ir. J. F. Berghoef te Middelburg „Voor en na het monumentenjaar". Hoe ko men wij zo wijs en wat doen wij er mee. maandag 8 december G: Mevr. Dr. M. J. van de Vooren, kinderarts en de heer G. J. de Jager, directeur Vereniging Kinderzorg te Middelburg belichten het on derwerk „Kinderzorg" (2e lezing cyclus ge zondheidszorg). 1976 dinsdag 27 januari G: J. G. W. Gispen, bedrijfsarts, behandelt het onderwerp „screening" in de 3e lezing van de cyclus gezondheidszorg. vrijdag 23 januari: Juridische Werkgroep. Prof. mr. G. E. Mulder (K.U. Nijmegen, vroeger V.U.) over „De Goelag Archipel". De spreker wil de processuele kant van de straf processen, beschreven door Alexander Solzje- nitsyn in zijn gemeld boek behandelen. dinsdag 10 februari: Dr. J. H. J. Terwindt, Deltadienst afd. Milieuonderzoek van Rijkswaterstaat over .Sedimentologische problemen in het delta gebied". eind februari/begin maart G: 4e lezing van de cyclus gezondheidszorg, met als onderwerp „financiering". De staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, de heer J. P. M. Hendriks, is aangezocht dit onderwerp, te behandelen. woensdag 17 maart: Juridische Werkgroep. Prof. mr. P. Zonderland (Rotterdam, burg. recht) over „Past het nieuwe burgerlijk wet boek speciaal het verbintenissenrecht in de moderne rechtstheorie". De lezingen worden, indien niet anders is aan gegeven, gehouden in het gebouw Abdij 11 tt Middelburg en vangen aan om 20.00 uur.

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 40