DE HAVEN, WERK- EN WIJKRUIMTE, MONUMENT IN DE SAMENLEVING A. C. W. van der Vet 96 Een haven is maar een werk- of wijkruim- te. Een stuk beschut water, deel van zee, zee-arm of rivier. Aangelegd slechts uit nut en noodzaak. Kerken, paleizen, koop manswoningen werden en worden uiter aard eveneens gebouwd uit nut en nood zaak, maar vaak ook was en is het mee een drijfveer van de bouwers, een monu ment te scheppen. Havenbouwers dach ten noch denken ooit eraan dat zij monu menten zouden kunnen bouwen: hun scheppingen zijn zo utilair als een straat weg. Ook de motordrijver van het Monumen tenjaar 1975, de Raad van Europa, kent aan havens geen betekenis als monu menten toe. Zij worden niet genoemd. Zij komen ook niet als havens voor in de Mo numentenwet. Evenmin wordt in de be schrijving van monumenten, zoals die wordt gegeven in het boeiende en instruc tieve boek Monument en Samenleving" dat de Raad der Europese gemeenten heeft laten samenstellen vanwege dat M 75, over havens gerept. Onder de „sug gesties voor een actief beleid" die dit boek bevat, zeventig in getal, vindt men het woord „haven" niet. Nu ja, enkele van die zeventig „sugges ties" (ik begrijp nooit goed waarom dat anglicisme zo vaak wordt gebruikt; voor stel of denkbeeld zijn toch net zo dui delijk?) zijn allicht ook van toepassing op havens. Zoals nummer 44: Monumenten mogen niet als geïsoleerde objecten, maar moeten in relatie tot hun omgeving worden beoordeeld. Inderdaad: een beschut stuk water, aan gelegd uit nut en noodzaak, kan alleen monument zijn, worden, blijven, in relatie tot die omgeving; de omgeving is hier zelfs bepalend. Of nummer 48: „De functie die een monument heeft, is in veel gevallen slechts dan gegarandeerd a/s de gebouwen in de omgeving hun oor spronkelijke functie behouden. Dat wordt voor havens al wat moeilijker; met name havens die hun oorspronkelijke functie hebben verloren en toch monu ment zijn zullen niet altijd onder deze ga rantie kunnen worden gebracht. Het wordt echter óók niet altijd voldoende ge poogd! Maar vooral van betekenis is nummer 53: ,,Als gevolg van maatschappelijke veran deringen gaan oorspronkelijke bestem mingen van monumenten verloren of wor den elders gevestigd. Maar dezelfde maat schappelijke veranderingen roepen nieuwe bestemmingen in het leven of zor gen ervoor dat bestaande bestemmingen zich tot monumenten aangetrokken voe len. Dat is een uitspraak die zeer duidelijk op heel wat oude Zeeuwse havens van toe passing is. Want juist in deze provincie hebben zoveel havens hun oorspronkelijke functie(s) verloren. De beurtschipperij is goeddeels verdwe nen. Visafslagen worden geconcentreerd in enkele, deels nieuwe, goed uitgeruste havens. (Waar is de tijd gebleven dat ik in Brouwershaven vooreen paar sigaren een In de zomer van 1972 lag de Oude Haven van Zierikzee voor het eerst sinds héél lang weer vol schepen. Plat- boomjachten vierden hier toen hun reünie. Zó zou die mooie haven, omkraagd door verrukkelijke bouw werken, altijd mogen zijn. (Op de foto liggen nog twee woonschepen; inmiddels is er weer een afgevallen, nu rest er nog één en die zal ook wel eens verdwijnen.)

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 8