de pomp op de markt te Sint-Maartensdijk 151 lichtingspunt op het marktveld. Wij veron derstellen een eenvoudige uitvoering (de ze kunnen wij slechts gissen), waarbij de hoogte van de spil -met lantaarn gelijk is aan de hoogte van de hardstenen pomp tot aan de horizontale dekplaat. Vervol gens vermoeden wij een 4-ruitjes lantaarn met een metalen kapje voor de zuurstof (met het oog op het branden van de oliepit) en ter bescherming van de weers invloeden; mogelijk waren er uitsteeksels aan weerskanten voor de ladder van de lantaarnopsteker. Begrijpelijk kon het nieuwe object, een novum", wel eens het mikpunt vormen van baldadigheden der jeugdige inwoners. Op de vergadering van 1 september 1791 nam men maatregelen tegen wanordelijk heden als het slaan en smijten tegen de pomp, de daarop geplaatste lantaarn, als ook het werpen van vuilnis, zand en der gelijke in de weerszijden van het pomp- lichaam geplaatste bakken. Het vooruit zicht enige tijd ,,ten casteele alhier ge- incassereert te worden ofte wel tot schan- daale aan de kaak voor 't stadhuis alhier te worden gestelt" moet niet erg animerend zijn geweest voor degenen, die het besluit van de overheid zouden willen trotseren. Verdere lotgevallen van de pomp na 1791 Wat zijn de meest markante gebeurtenis sen van het monument i.e. tussen 1791 en een kleine tweehonderd jaren later, 1975? Concentratie van activiteit ontdekken wij rond 1835: De open Markt is in 1833 beplant met kastanjes en Italiaanse populieren. De verlichting aldaar werd uitgebreid blij kens een uitbetaling in het jaar 1835 voor het maken van 4 nieuwe lantaarns met der zeiver lampen 7 5, /stuk met de vervaardiging van 4 lantaarnpalen (van hout). Een nieuwe welput en het dempen van de oude in 1839. Concentratie van activiteit rond 1862: Beplanting van de Markt blijkt van tijdelij ke aard te zijn. B. en W. werden in 1861 gemachtigd tot verkoop van de boompjes, waarvan slechts enkele nog leven en de Markt ontsieren. De exemplaren aan weerszijden van de pomp zullen voorals nog niet worden gerooid; het volgende jaar evenwel moeten ook deze vier wor den weggehaald, omdat de wortels nadeel veroorzaken aan de welput (1862). In 1863 blijkt de pomp sinds enige jaren niet meer gangbaar. Reparaties onder meer: hardstenen dekstuk 7 30, ornament pomp van gegoten ijzer met lantaarn 7 216, lamp met Berlijns zilveren spiegels 7 25, Er wordt gewezen op het voordeel om in plaats van 3 a 4 lantaarns voor de ver lichting van het marktveld deze enkele aan te brengen; men meent, dat deze vol doende licht zal geven, dus minder olie- verbruik, terwijl de voorgestelde verbete ringen niet onbelangrijk zullen bijdragen Hoorn. Attributen voor het vullen en aansteken der lantaarns. Afbeelding uit 1781. Cat. Atlas Van Stolk V, No. 3911.

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 15