de pomp op de markt te Sint-Maartensdijk 153 dorp, voorstelling uit 1770 van de Markt in Roosendaal 10). De pomp te Sint-Maartensdijk zoals hij nu is. Conclusie Wij moeten, dunkt mij, zeer verheugd zijn dat één der weinige overgebleven bode wijk XVI pompen die Zeeland rijk is ge weest, zij het met een andere bekroning dan de oorspronkelijke, in Sint-Maartens dijk behouden bleef. in de vroegere stad, daarna gemeente, nu kern van het grotere geheel van de nieuwe gemeente Tholen blijft hij een tastbare herinnering aan het verleden van deze kleine Zeeuwse stad. 1) Zeeuws Tijdschrift 75-2: ,,1782 Een nieuwe pomp voor het Abdijplein te Middelburg". 2) Algemeen Rijksarchief 's-Gravenhage, catalo gus Hingman no's 3443 t/m 3445. 3) Aktenboek van den magistraat 1787-1797 No. 6, Archief Sint-Maartensdijk. 4) Het is mogelijk, dat zijn vroegere functie van Stadsbaas in Zierikzee verband hield met het keuren van dit soort materialen, waarna hij later als Stadsfabriek de verantwoordelijkheid kreeg voor alle bouwkundige werkzaamheden in de stad. 5) In 1791 werd in Zierikzee nog betaald voor het aanschaffen van een nieuwe ,,Dordsche" tras- maat 1:18:9). 6) Algemeen Rijksarchief 's-Gravenhage, Nas- sause Domeinen 9200. 7) Mededeling van de heer A. Slinger, Beeld houwer bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. 8) Verslag van de gemeente Sint-Maartensdijk over 1922. 9) Deze laatste gebeurtenis zal een totaal ander aanzien aan het stadje geven. Veel nieuwe be bouwing zal de oude vervangen, waardoor een grote inbreuk gemaakt wordt op het schilder achtig effect van de plaats. 10) De vaas is in de loop der jaren vervangen door een electrische lantaarn, uiteraard met tussen fasen op dit gebied, aesthetisch echter geen gelukkige oplossing voor het behoud van de pomp i.e.

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 17