BOEK EN TIJDSCHRIFT Zouden er provincies zijn in Nederland, waarover met een zo grote frequentie met de geschiedenis samenhangende uitgaven verschijnen dan over Zeeland? Men moet aan de stroom van dergelijke werken con stateren, dat dit gewest een dierbaar en dankbaar gebied is om over te schrijven en naar men mag aannemen om over te lezen. De laatste maanden is opnieuw een aantal werken van de persen gekomen, waarvan het zin heeft ze zo niet te bespreken in ieder geval te signaleren. In de eerste plaats verzorgde de boek- en kantoorboekhandel G. Heijboer uit Sint- Annaland een fotografische herdruk van Hollestelle: De geschiedkundige be schrijving van Tholen en omstreken, „samengesteld naar de oorspronkelijke bronnen en de plaatselijke gesteldheid van het land." Hollestelle (1832-1922) bracht het van koewachter tot waterschapsop zichter. Zijn geschiedkundige beschrijving van Tholen verscheen in 1896, een uit gave, mogelijk gemaakt door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen. Hij behandelt de geschiedenis vanaf Schakerloo, men vindt er informatie over de voortgang van de bedijkingen en over het geslacht Van Borsele om maar enkele elementen te noemen. De herdruk werd technisch verzorgd door Interbook Inter national in Schiedam. Een tweede uitgave, die hier gesignaleerd dient te worden, maar al wat langer op de markt is: „De revolutie van 1795 in Zeeland", waarin de heer F. van Dijk uit Goes nader ingaat op een boeiende, woe lige periode, waarin met name ook Goes wordt behandeld. De serie boekjes met oude ansichten van de Europese bibliotheek Zaltbommel in dit geval ook een Zeelandboekuitgave werd uitgebreid met „Molens in Zee land in oude ansichten". Een werkje, dat mogelijk een breder publiek haalt dan de ansichten-boekjes, die zijn gewijd aan één dorp. De tekst is van L. van Lambal- gan en het boekje bevat meer dan hon derd vijftig afbeeldingen van oude, veelal intussen verdwenen molens van Brou wershaven tot Zuidzande. Men zou het werkje kunnen zien als een soort „com plement" op het Zeeuwse molenboek van Van Hoogstraten. De Zeeuwse strijd tegen het water: het is een veel beschreven onderwerp. J. P. van de Broecke bundelde op verzoek van uit geverij Elmar BV te Delft een aantal be schouwingen, „bladzijden uit de geschie denis van de Zeeuwse strijd tegen het water" onder de titel „Beschermd door dijk en duin." De beschouwingen gaan over de strijd tegen het water in dit gewest in het algemeen, de geschiedenis van de •Westkappelse zeedijk, de manier waarop in de loop der eeuwen een Zeeuws eiland Tholen werd gevormd, de onder gang van drie bedijkte Zeeuwse gebieden, de Noordzee en de Zeeuwse stromen als voedselleveranciers, terwijl het boekje be sluit met twee beschouwingen over be kende Zeeuwse waterbouwkundigen, An- dries Schraver en Abraham Caland. Van M. P. de Bruin verscheen uit geverij De Boer Maritiem „Aan de rede", dat in woord en beeld een indruk geeft van „Zeeland aan de waterkant" in vroeger tijd. Het boekje bevat een schat aan afbeeldingen uit de achttiende en negentiende eeuw en geeft informatie over de bedrijvigheid op en aan het water in het Zeeland van vroeger. Daarbij wordt onder meer aandacht geschonken aan de vaarwateren, Zeeuwse steden en dorpen aan het water, de veren, schepen en scheepswerven en aan de vissers, aan de hand van J. W. Schütz. Een nieuw initiatief is de uitgave in 1975 monumentenjaar van een serie van Zeeuwse monumentencahiers, die zoals de bedoeling is, studies bevatten, „die betrekking hebben op architecten en mo numenten." Eerste cahier in die reeks is een rijk geïllustreerde beschouwing over Jan Adriaan Frederiks („Jan Antiek"), van de hand van M. P. de Bruin. Het is in feite het artikel, dat De Bruin over Frede riks schreef in nummer 3 van het Zeeuws Tijdschrift, jaargang 1974. In dit cahier is een aantal nieuwe illustraties opgenomen.

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 20