balans van het calvinisme in zeeland 160 TABEL IV. Gemiddelde suicide van mannen over het tijdvak 1966-1970 per 100.000 inwoners van de Nederlandse bevolking, verdeeld naar leeftijd en burgerlijke staat. moraaltheologie, het orthodoxe Joden dom en voor de zeer gewetensvolle Hu manist. Het kan ook niet de bedoeling van dr. Van Scheyen zijn om te zeggen: laat de zedelijke normen maar varen. Welnu, evenmin als men kan zeggen, dat een hoge huwelijksmoraal de oorzaak is van echtscheidingen (bij vrije liefde zijn er immers geen echtscheidingen), evenmin kan men de Bijbelse normen aansprakelijk stellen voor het ontstaan van een depres sie. Janse de Jonge zei dan ook terecht: ,,Het Calvinisme is meer dan ooit in staat beslag op de mens te leggen, juist door zijn militante en nuchtere levensbeschou wing." En: „Zowel Adler als Jung mis kennen de aard en de macht van het chris telijk geloof." (Karakterkunde, pag. 236). Centraal staat immers bij het christelijk geloof het willen leven van vergeving. En vergeving is uiteindelijk alleen te vinden bij een genadig Vader, die ons niet doet naar onze zonden! De psychiater dr. J. Venema schreef in 1962 een voor ons onderwerp bijzonder lezenswaardig artikel over „Depressie, schuld en zonde". Tegenover de faalangst stelde hij met nadruk, dat de gelovige niet moet trachten te verdienen wat God be loofd heeft te zullen geven en men der halve afstand heeft te nemen van het zelf-doen, de eigen prestatie-levering. Religie en depressie Zelfs zou in verband met het door dr. Van Scheyen gereleveerde de vraag gesteld kunnen worden, in hoeverre de keuze van een bepaalde religieuze gemeenschap mede beïnvloed is door een congeniale (naar de geest verwante) karakterologi sche pre-dispositie. We achten dan ook een statistiek naar re ligieuze gezindheid, hoe interessant op zichzelf ook, een „hakken met de botte bijl". Er zijn zoveel andere factoren die dan buiten beschouwing worden gelaten, dat hier ons inziens alleen van vage indica ties kan worden gesproken. Onder dit voorbehoud maken we hier mel ding van de mening van C. W. G. Jasper- se (Intermediair, 4 oktober 1974): ,,De voornaamste invloed op de regionale verschillen heeft de factor godsdienst, ge volgd door de factor leeftijd. Zeeland heeft een relatief hoog suïcidecijfer, doch een sterk verouderde bevolking0. Het

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 24