onze lieve vrouwe ter sneeuw 140 Paus Paulus II tussen 1464 en 1471 de parochiekerk tot collegiale kerk had ver heven (dus niet in 1472 zoals Reygers- bergh vermeldt) op verzoek van de heer Hendrik IV. Er zou een college van 12 kanunniken worden opgericht, welk getal tot 24 zou worde.n vermeerderd zodra de heer van Veere daartoe de nodige vaste inkomsten zou hebben aangewezen. In 1484 waren er al 19 kanunniken aange steld. In dat jaar wilde heer Wolfaert VI de nog ontbrekende kanunniken toevoegen, maar hij vroeg tevens aan Paus Sixtus IV (Paus Paulus was in 1471 overleden) om de kapel van zijn kasteel Sandenburg eveneens tot collegiale kerk te verheffen en daarin een kapittel van het tweede twaalftal kanunniken te vestigen. De paus gaf hiertoe toestemming. Nu had dus de kerk van Veere twaalf kanunniken. De deken van het Veerse kapittel was tevens pastoor van de stad. De bisschop van Utrecht David van Bourgondië schonk dezelfde voorrechten aan beide kapittels, inkomsten en lasten werden gelijkelijk ver deeld. Dat er aan de toren werd gewerkt wordt gestaafd door twee feiten: In 1481 werd het uurwerk van de kerk weggenomen om in de toren van het stadhuis geplaatst te worden. Voorts: in 1495 gaf heer Pau wels, ,,de bastaard", geld „in de fundatie van den nieuwen toren". Twee nieuwe, zware klokken en vele kleinere komen in plaats van het oude carillon. De klokkenist of ,,baingnerman" moet nu elke morgen om 7 uur de klok luiden en op alle zaterda gen en zondagen „liedekens op die doeken speeien". In 1512 werd er een overeenkomst geslo ten met Rombout Kelderman, zoon van Antony die was overleden, van dezelfde strekking als eertijds met zijn vader was overeen gekomen. In 1536 kwam er een machtig koperen hek dat het koor van het middenschip af scheidde, met nog andere koperen hek ken tot afsluiting van de kapellen. Frans Vermeulen deelde in 1936 mee (Oudheidkundig Jaarboek) dat uit kerk rekeningen blijkt dat er van 1542-1543 aan het koor is gewerkt. Zijn voorlopige con clusie dat het nieuwe koor met omgang toen moet zijn gebouwd en daarna voor

Zeeuws Tijdschrift | 1975 | | pagina 4