wat verbergt de kerk van wemeldinge? 10 ker in de bronnen vond, dateert uit het jaar 1233. Overigens is het waarschijnlijk dat de eerste kerk van Wemeldinge, als die in de 11e of zelfs late 10e eeuw gebouwd is, van hout was, en in de 12e of 13e eeuw vervangen werd door een stenen kerk. Later zeker niet. Daarvoor kan het volgende worden aangevoerd: De nederzetting Wemeldinge is oor spronkelijk gesitueerd op en bij een drie tal kunstmatige heuvels, zoals die overal in Zuid-Beveland als reaktie op de grote stormvloed van 1014 zijn opgeworpen. De heuvel waar de kerk op gebouwd is, is er één van. Na de stormvloed van 1134 is in Zuid-Beveland een meer sys tematische dijkaanleg begonnen. Een van die dijken is de huidige dorpsstraat van Wemeldinge, en in verband met de meerdere veiligheid die die dijk bood - nadat hij overigens zijn direkte waterke- rende funktie verloren had - heeft het dorp zich daarheen verplaatst. Dat was zeer waarschijnlijk in de 13e eeuw. In dien de kerk toen nog van hout was ge weest, zou men de eerste stenen kerk zeker bij het nieuwe dorp, dus bij de dorpsstraat, gebouwd hebben. Daaruit mogen we de conclusie trekken, dat de eerste stenen kerk gebouwd is vóór de verplaatsing van de bewoning, dus op z'n laatst omstreeks 1200. Uit onze bevindingen in de kerk kan nu reeds de conclusie getrokken worden, dat het schip van de kerk, of dat nu uit 1411 dateert of niet, een vergroting of vervanging is van een veel ouder ge bouw. Het ziet er naar uit dat de be schouwingen van Dekker door een be studering van het kerkgebouw bevestigd worden. Wij komen daarop nog terug. Huidige indeling van de kerk. De plattegrond van de kerk bestaat uit 5 elementen (fig. 3) toren, schip, koor, zuidbeuk en consistorie (sacristie), hier genoemd in volgorde van ouderdom. Het schip was vroeger in 6 traveeën verdeeld, de zuidbeuk bestaat uit 4 tra veeën. In de 17e eeuw werd het koor buiten gebruik gesteld en door een koorhek van het schip afgescheiden. In de nagenoeg vierkante ruimte die over bleef werd de preekstoel tegen de noordwand geplaatst. In de zuidwand werd een ingang gemaakt, die in 1898 weer gesloten werd, en vervangen door een ingang in de koorsluiting; sinds die tijd dient het koor als voorportaal of 'wandelkerk'. In 1954 werd in de eerste travee van het koor een orgelbalkon gebouwd. 4) Van 1746 tot 1954 bevond zich boven het koorhek een schotwerk waarop later een geschilderde voorstelling van de wetge ving op Sinaï werd aangebracht. Dat schotwerk is aangebracht wegens tochtbezwaren. In 1954 toen op die plaats het orgelbalkon gebouwd werd, is het schotwerk in het koor tegen de ach terzijde van het orgelbalkon geplaatst.5). De eigenaardige asymmetrische platte grond van de kerk heeft tot verschil lende hypothesen over haar ontstaan geleid. (Fig 4) H. Janse veronderstelt dat de kerk oorspronkelijk een basilikaal schip had; dat de zuidelijke zijbeuk in de 16e eeuw vervangen werd door een vol ledige beuk, en dat de kolommen van de noordelijke zijbeuk in 1898 'of eerder' werden weggenomen. Het Kunstreis boek meent dat het oorspronkelijke (eenbeukige) schip aan de zuidzijde ver smald werd ten behoeve van de bouw van de zuidbeuk, en dat tegelijk de noordgevel verhoogd werd. We zullen zien dat het Kunstreisboek dichter bij de waarheid is. Het schip. Allereerst iets over de meest opvallende verminking van de kerk: Hoe komt het schip aan zijn lelijke afgeplatte kap? ('Fig. 5) Uit het restauratiebestek van Verheul blijkt duidelijk dat die kap door hem bedacht is, en een oudere sterk vervallen zadeldakvormige kap verving. Maar waarom? De kap die Verheul aan trof was asymmetrisch van doorsnede: de aanzet op de noordgevel lag ca. 2,5 m lager dan de aanzet aan de zuidvoet boven de scheibogen. Binnen was die Fig. 2. Hoek van de zuidbeuk. In de cementbepleiste- ring tekent zich de vorm van de oorspronkelijke hoge gotische ramen nog af.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 10